Nawigacja

Aktualności

80. rocznica pierwszego zrzutu cichociemnych w Dębowcu

13 lutego 2021 r. w Dębowcu na Śląsku Cieszyńskim odbyła się uroczystość upamiętniające 80. rocznicę pierwszego zrzutu cichociemnych do okupowanego kraju.

IPN reprezentowali dyrektor krakowskiego oddziału dr hab. Filip Musiał i Łukasz Płatek z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej, współscenarzysta edukacyjnego spotu wideo o cichociemnych, którego internetowa premiera zaplanowana jest na 15 lutego w Krakowie (godz. 12). Zebrani złożyli kwiaty przy pomniku w centrum miejscowości. Odsłonięto także tablicę informacyjną poświęconą cichociemnym.

Ekipy cichociemnych zrzucanych do okupowanej Polski nazywane były kolejnym rzymskim numerem – od I do LXIII. Misję próbna (noc z 15/16 lutego 1941 r.) oznaczono jako lot „0” i nazwano „Adolphus”. Skojarzenia z Hitlerem nie były tu przypadkowe. Do Polski przerzuceni zostali rtm. Józef Zabielski „Żbik” (przed wojną policjant), mjr pil. Stanisław Krzymowski „Kostka” oraz kurier polityczny Czesław Raczkowski „Orkan” (przed wojną inżynier mechanik, działacz SL).

do góry