Nawigacja

Aktualności

„Tobie Ojczyzno. Cichociemni”. Edukacyjny spot wideo

W nocy z 15 na 16 lutego 1941 r. pierwsi cichociemni zostali zrzuceni na spadochronach do okupowanej Polski. W tym roku przypada 80. rocznica tego wydarzenia. Oddział IPN w Krakowie przygotował fabularyzowany spot edukacyjny pt. „Tobie Ojczyzno. Cichociemni”.

Nasz filmowa produkcja poświęcona jest żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, którzy po dobrowolnym zgłoszeniu się do służby w kraju, przeszli wielomiesięczne szkolenie w różnych specjalizacjach (m.in. dywersja, łączność, wywiad, szkolenie pancerno-motorowe i lotnicze), a następnie złożyli przysięgę na rotę Armii Krajowej i nocą skoczyli ze spadochronami do okupowanej ojczyzny.

Premierowy pokaz spotu nastąpił 15 lutego 2021 r. podczas briefingu prasowego w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie. Spot można oglądać m.in. na stronie internetowej: krakow.ipn.gov.pl oraz w mediach społecznościowych krakowskiego IPN.

Główną rolę w filmie zagrał aktor Paweł Izdebski, a towarzyszyli mu członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych – 1. Pułk Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Reżyseria: Jarosław Migoń, scenariusz: Jarosław Migoń i Łukasz Płatek (IPN Kraków).

Zdjęcia realizowane były w styczniu 2021 r., w krakowskim studio filmowym oraz w malowniczych okolicach Białego Kościoła. To tutaj zarejestrowano plenerowe sceny potyczek polskich oddziałów partyzanckich z Niemcami oraz przyjęcia na placówce zrzutu skoczków i zaopatrzenia dla AK.

Cichociemni w akcji... Migawki z planu filmowego

Jeden z cichociemnych tak opisał pierwszą operację zrzutu skoczków do Polski: „Bardzo ryzykowny był to lot ze względu na niedostateczny zasięg i prędkość użytego wówczas Whitley’a i zakończył się połowicznym sukcesem. Wprawdzie samolot wrócił do Anglii, co świadczyło że tak dalekie rajdy są sprawą realną, ale skoczkowie zostali wyrzuceni na dziko, na terenie Śląska Cieszyńskiego, włączonego do III Rzeszy. Zdani na własne siły, pokonując ogromne trudności, zdołali wreszcie […] dotrzeć do wyznaczonych na terenie Polski punktów docelowych. Tak więc na pierwsze miejsca na długiej liście cichociemnych wpisane zostały nazwiska kpt. lotnictwa Stanisława Kostki Krzymowskiego ps. Kostka, por. kawalerii Józefa Zabielskiego ps. Żbik oraz kuriera politycznego Czesława Raczkowskiego ps. Włodek”.

do góry