Nawigacja

Aktualności

Pożegnanie Aleksandry Szemioth, prezes krakowskiego Związku Sybiraków

2 stycznia 2021 r., w wieku 84 lat, zmarła w Krakowie Aleksandra Szemioth, prezes krakowskiego oddziału Związku Sybiraków. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 14 stycznia na cmentarzu Rakowickim.

Przed rozpoczęciem Mszy Świętej odbyła się ceremonia pośmiertnego nadania odznaczenia śp. Aleksandrze Szemioth. Z rąk ministra Piotra Ćwika, zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta RP, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski odebrał siostrzeniec, Pan Michał Bursa. Minister Ćwik odczytał również list Prezydenta RP. Zebrani wysłuchali również listu od wojewody małopolskiego Łukasza Kmity oraz metropolity krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.

W obrzędzie uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i regionalnych, wojska, policji, a także kombatantów i środowisk patriotycznych. W imieniu Instytutu Pamięci Narodowej, wieniec złożyła zastępca dyrektora Oddziału krakowskiego, Cecylia Radoń wraz z pracownikami Instytutu.

Aleksanda Szemioth urodziła się na północno-wschodnich krańcach Wileńszczyzny. Po 17 września 1939 r. tereny te zajęli Sowieci. Jako dziecko, wraz z matką i trzema siostrami została w 1940 r. wywieziona do Kazachstanu. Do Polski wróciły w 1946 r.

W 1989 r. uczestniczyła w pracach związanych z powołaniem Związku Sybiraków w Krakowie, a od 2011 r. była prezesem krakowskiego oddziału. Gromadziła zbiory archiwalne, prowadziła prelekcje, dzięki niej opublikowano m.in. kilkanaście tomów wspomnień zesłańców i więźniów sowieckich. Od wielu lat współpracowała z IPN. W 2017 r. Aleksandra Szemioth została uhonorowana nagrodą Świadek Historii.

do góry