Nawigacja

Aktualności

„194 dni, 387 osób. Najdłuższy protest głodowy w PRL”. Wystawa na Plantach do 19 listopada 2020

Na krakowskich Plantach u wylotu ul. Reformackiej 19 października 2020 r. otwarta została wystawa plenerowa poświęcona jednemu z najgłośniejszych i najdłuższych rotacyjnych protestów głodowych w PRL. Będzie ją można oglądać do 19 listopada.

Wystawa Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie poświęcona jest protestowi głodowemu, trwającemu od 19 lutego do 31 sierpnia 1985 r. na terenie parafii Narodzenia NMP w Krakowie-Bieżanowie. Rozpoczęta cztery miesiące po zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki akcja była odpowiedzią na nasilone represje wobec działaczy „Solidarności” i szkalowanie kapłanów.

Na bogato ilustrowanej wystawie znajdziemy m.in. postacie ks. Popiełuszki, Anny Walentynowicz (współorganizatorki protestu), ks. Adolfa Chojnackiego (opiekuna głodujących), Bronisławy Gądek (najdłużej głodującej). Łącznie w głodówce wzięło udział 387 osób z 67 miejscowości. Zdjęcia oraz dokumenty wykorzystane w wystawie pochodzą zarówno ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej, jak i zbiorów prywatnych.

Autorkami wystawy oraz broszury są dr Monika Litwińska, pracownik Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie oraz Roksana Szczypta-Szczęch, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie. Obie panie były obecne na otwarciu ekspozycji.

Wystawie towarzyszy broszura popularnonaukowa, do pobrania poniżej.

do góry