Nawigacja

Aktualności

19 października 2020 r. mjr Stanisław Szuro ps. „Zamorski” skończył sto lat

Wyróżniony przez IPN tytułem Świadek Historii. Walczył w kampanii wrześniowej, był żołnierzem ZWZ-AK, uwięziony przez Niemców trafił do KL Sachsenhausen. Aresztowany przez komunistyczne władze został skazany na śmierć.

  • 19 października 2020 r. mjr Stanisław Szuro ps. „Zamorski” skończył 100 lat. Fot. Janusz Ślęzak (IPN)
    19 października 2020 r. mjr Stanisław Szuro ps. „Zamorski” skończył 100 lat. Fot. Janusz Ślęzak (IPN)

Z okazji setnych urodzin mjr. Stanisława Szuro dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał wystosował list gratulacyjny, życząc dostojnemu jubilatowi wielu sił i pogody ducha na kolejne lata.

mjr Stanisław Szuro

Urodził się 19 października 1920 r. w Krakowie. Walczył w kampanii wrześniowej, potem w szeregach ZWZ i AK. Po aresztowaniu przez Niemców osadzono go w więzieniu Montelupich. Następnie trafił do obozu w Pustkowie, a potem do KL Sachsenhausen i KL Bergen-Belsen.

Po wojnie wrócił do kraju, ale nie było mu dane cieszyć się wolnością. W listopadzie 1946 r. komunistyczne władze aresztowały go za działalność w studenckiej Lidze Walki z Bolszewizmem, powiązanej z Narodową Organizacją Wojskową i Stronnictwem Narodowym. Został skazany na karę śmierci. Po amnestii w 1947 r. wyrok złagodzono do 15 lat więzienia. W Rawiczu i Wronkach siedział do sierpnia 1955 r.

Po odzyskaniu wolności ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował w bursach akademickich i szkołach średnich, m.in. w LO pijarów i seminarium duchownym franciszkanów w Wieliczce. Zrehabilitowano go dopiero w 1994 r.

Stanisław Szuro był prezesem Oddziału Krakowskiego Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Prowadził działalność edukacyjną, wygłaszając prelekcje na tematy historyczne i biorąc udział w licznych spotkaniach z młodzieżą. W 2015 r. został wyróżniony przez IPN tytułem Świadek Historii. Dwa lata później szef MON awansował go na stopień majora. Jest odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

do góry