Nawigacja

Aktualności

Eliminacje V Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej – Kielce, 15-16 października 2020

Delegatura IPN w Kielcach oraz Stowarzyszenie PASSIONART, zapraszają dzieci, młodzież i osoby dorosłe do wzięcia udziału w eliminacjach V Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej im. Henryka Rasiewicza „Kima”. Zgłoszenia do 9 października 2020 r. na adres: joanna.urbanowska@ipn.gov.pl.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Kielc Bogdan Wenta. Festiwal będzie składał się z dwóch etapów:

  • eliminacje uczestników z woj. świętokrzyskiego odbędą się w dniach 15-16 października 2020 r. w Kieleckim Centrum Kultury (pl. Moniuszki 2B)
  • przesłuchania finałowe oraz koncert galowy połączony z rozdaniem nagród w terminie 13-15 listopada 2020 r. w Filharmonii Krakowskiej.

Festiwal to przedsięwzięcie, któremu przyświecają dwa najważniejsze cele. Upowszechnianie wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej oraz Żołnierzach Niezłomnych za pomocą muzyki, a także zachowanie piosenek śpiewanych w oddziałach partyzanckich w latach 1939-1956.

Henryk Rasiewicz „Kim” był żołnierzem 3. Wileńskiej Brygady AK. Poza walką w Brygadzie kpt. Gracjana Froga „Szczerbca” przysłużył się ojczyźnie także w inny sposób. Jest autorem wielu pieśni partyzanckich. Teksty stworzone przez Rasiewicza szybko stawały się popularne w innych oddziałach AK, tak jak śpiewana na melodię „Rozszumiały się wierzby płaczące” – „Noc zapada nad cichym jeziorem”. Przepiękna ballada „Na znojną walkę”, autorstwa „Kima” stała się hymnem całej kresowej AK.

Festiwal ma popularyzować piosenki i pieśni partyzanckie, obozowe oraz patriotyczne związane z okresem od 1768 do 1989 r. Od czasów Konfederacji Barskiej przez utratę niepodległości, powstania narodowe, okres I wojny światowej i odzyskania niepodległości, międzywojnie, II wojnę światową, czasy Polskiego Państwa Podziemnego, Armii Krajowej, powstania warszawskiego, działalność Żołnierzy Niezłomnych oraz opozycji w dekadach powojennych, po narodziny „Solidarności”.

Koordynator: Joanna Urbanowska-Kwietniewska, tel. 41 340 50 70, 666 010 615.

do góry