Nawigacja

Aktualności

Dwie nowe wystawy na „Przystanku Historia” IPN w Kielcach – wrzesień-październik 2020

Delegatura IPN w Kielcach zaprasza do Centrum Edukacyjnego „Przystanek Historia” (ul. Warszawska 5), gdzie prezentowane są dwie nowe wystawy.

Ekspozycja „Pamiętam ten straszny dzień. Niemieckie represje na wsi polskiej w latach 1939-1940” autorstwa dr Katarzyny Jedynak ma na celu przybliżyć odbiorcom tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na polskiej wsi w pierwszych miesiącach obecności Niemców w Polsce i były nierozerwalnie związane z walką niemieckiej armii z żołnierzami Wojska Polskiego. Zdarzenia te zostały okupione kilkunastoma tysiącami ofiar, zamordowanych w trakcie ponad 700 akcji skierowanych przeciwko polskiej ludności cywilnej. Wstawa prezentowana będzie do końca września w godzinach otwarcia „Przystanku Historia”.

„Wrzesień 1939. Polska wobec niemieckiej i sowieckiej agresji” prezentuje okoliczności wybuchu II wojny światowej – od relacji Polski z Niemcami oraz Związkiem Sowieckim, przez sojusze zawarte z Wielką Brytanią i Francją, po pakt Ribbentrop-Mołotow. Plansze pokazują również agresję Niemiec i wojną graniczną, atak ZSRS, heroiczną walkę Polaków w obronie ojczyzny oraz losy ludności cywilnej i pierwsze zbrodnicze działania obu okupantów.

Zdjęcia przedstawione na wystawie pochodzą z Archiwum IPN, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Centralnego Archiwum Wojskowego, „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”, „Wiener Illustrierte”, Bundesarchiv, Politisches Archiv des Auwärtigen Amt, Imperial War Museum, Muzeum Ziemi Wieluńskiej oraz prywatnych zbiorów. Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i agresji sowieckiej na Polskę.

Ekspozycja prezentowane będzie do końca października w godzinach otwarcia „Przystanku Historia”.

  • Dwie nowe wystawy w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach
    Dwie nowe wystawy w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach
  • Dwie nowe wystawy w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach
    Dwie nowe wystawy w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach

 

do góry