Nawigacja

Aktualności

20 lat Oddziału IPN w Krakowie

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie świętuje 20 lat istnienia. Z tej okazji zaprosiliśmy Was 12 września 2020 r. na pl. Szczepański, gdzie czekały prezenty i inne atrakcje. Dziękujemy za odwiedziny.

Z okazji 20-lecia naszego oddziału, na pl. Szczepańskim w Krakowie, w godz. 10-17 trwała fascynująca sobota z IPN w Krakowie. Goście i pogoda dopisali. Rozdaliśmy prezenty, m.in. ciekawe darmowe wydawnictwa, gry, puzzle. Można było obejrzeć nasze plenerowe wystawy, prezentację Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK ze Słopnic i posłuchać pieśni wojskowych i ludowych śpiewanych sto lat temu, w pięknym wykonaniu grupy Mołodcy.

Podczas oficjalnego otwarcia naszego święta głos zabrał wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma (kiedyś jeden z pierwszych pracowników powstającego oddziału krakowskiego). Swoją obecnością zaszczycili nas także m.in. wiceprezes Jan Baster i dyrektor generalna Instytutu Magdalena Głowa, a także dr Marek Lasota, dyrektor Muzeum AK w Krakowie, kiedyś długoletni szef krakowskiego IPN. Honory gospodarza czynił dyrektor oddziału dr hab. Filip Musiał.

Z listem gratulacyjnym od wojewody Łukasza Kmity oraz niespodzianką przybyła do nas dyrektor biura wojewody Monika Kolasa. Niespodzianką był tort na nasze 20. urodziny, który zjedliśmy wraz z naszymi gośćmi. Wszystkim serdecznie dziękujemy. Nasze wystawy „Historia Pamięć Tożsamość. 20 lat Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie”, „Otwórzcie drzwi do wolności – Janusz Kurtyka 1960-2010” oraz „Wyklęci – odnalezieni w Małopolsce” pozostaną na pl. Szczepańskim do 26 września.

Historia IPN w skrócie

Instytut Pamięci Narodowej powołano w 1998 r., ale faktycznie zaczął działać w czerwcu 2000 r., wraz z powołaniem prof. Leona Kieresa na prezesa. Kilkanaście tygodni później, 15 września 2000 r., Janusz Kurtyka został dyrektorem Oddziału IPN w Krakowie. W Instytucie były wtedy tylko trzy piony merytoryczne: edukacyjno-naukowy, archiwalny i śledczy. W 2007 r. utworzony został pion lustracyjny, w roku 2016 oddzielono naukę od edukacji, a Instytutowi powierzono obowiązek działań w sferze upamiętniania walk i męczeństwa oraz poszukiwań i identyfikacji ofiar totalitaryzmów nazistowskiego i komunistycznego.

Nasza misja

Dochodzenie do prawdy, odzyskiwanie historycznej świadomości to długi proces. Mimo że od 1989 r. minęło już ponad 30 lat i wyrosło nowe pokolenie Polaków, wciąż jesteśmy w fazie wyzwalania się z wszechogarniającej totalitarnej przestrzeni PRL. Dziś coraz lepiej rozumiemy istotę „ludowej” Polski. Dostrzegamy, że nie była ona „normalnym” państwem, jak usiłowali nas przekonywać niektórzy uczestnicy życia publicznego po 1989 r. Ciągle jednak dopiero uczymy się myśleć kategoriami wolnych ludzi i wolnego państwa. Zgodnie z nimi interpretować naszą historię. Budujące jest to, że coraz powszechniej odwołujemy się do tradycji niepodległościowej. To wokół niej chcemy dziś organizować naszą wspólnotę narodową. Głównym zadaniem Instytutu Pamięci Narodowej jest wspieranie tego procesu.

   

do góry