Nawigacja

Aktualności

44. rocznica śmierci ks. Kotlarza – Koniemłoty (woj. świętokrzyskie), 23 sierpnia 2020

W Koniemłotach w woj. świętokrzyskim odbędą się 23 sierpnia 2020 r. uroczystości upamiętniające 44. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Romana Kotlarza – obrońcy robotników w czasie protestów radomskich w 1976 r.

Obchody łączą się 40. rocznicą powstania NSZZ „Solidarność”. Podczas uroczystości Delegaturę IPN w Kielcach reprezentować będzie dr Marzena Grosicka.

Ks. Roman Kotlarz (ur. 17.10.1928 w Koniemłotach) był kapłanem diecezji sandomierskiej, od 1961 r. pełnił obowiązki proboszcza w podradomskiej parafii Pelagów. Święcenia kapłańskie przyjął 30 maja 1954 r. w Sandomierzu. Jako wikariusz pracował w Szydłowcu, Żarnowie, Koprzywnicy, Mircu, Kunowie i Nowej Słupi. W okresie antykościelnej ofensywy władz komunistycznych zaangażował się w obronę religii i obecności krzyża w szkołach. Był cenionym duszpasterzem, organizatorem uroczystości kościelnych, przyciągających tłumy wiernych oraz opiekunem duchowym chorych przebywających w szpitalu psychiatrycznym w Krychnowicach.

Za udział w proteście robotników 25 czerwca 1976 r. w Radomiu i wygłaszanie kazań, w których apelował o poszanowanie godności uczestników radomskiego protestu, represjonowanych przez władze, był nękany psychicznie oraz został co najmniej dwukrotnie pobity na plebanii przez funkcjonariuszy SB. Zmarł 18 sierpnia 1976 r., niespełna dwa miesiące po proteście, stając się jednym z symboli Czerwca ‘76.

Program uroczystości

  • 11.00 – modlitwa, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie ks. Romana Kotlarza (cmentarz parafialny w Koniemłotach)
  • 11.10 – przemarsz ze sztandarami do kościoła parafialnego
  • 11.30 – msza święta w kościele Wniebowzięcia NMP, w intencji śp. ks. Kotlarza
  • 12.30 – złożenie kwiatów pod obeliskiem poświęconym ks. Kotlarzowi
do góry