Nawigacja

Aktualności

VII edycja Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie” i projekcja filmu „Baczyński” – Kielce, 13 sierpnia 2020 r.

  • Projekcja filmu „Baczyński” – Kielce, 13 sierpnia 2020 r.
    Projekcja filmu „Baczyński” – Kielce, 13 sierpnia 2020 r.
  • Projekcja filmu „Baczyński” – Kielce, 13 sierpnia 2020 r.
    Projekcja filmu „Baczyński” – Kielce, 13 sierpnia 2020 r.

13 sierpnia 2020 r., o godz. 18.00 w kinie FENOMEN – Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach, ul. ks. P. Ściegiennego 2, odbędzie się kolejna projekcja VII edycji Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w  filmie”, traktujących o najnowszej historii Polski. Widzom zostanie zaprezentowany film „Baczyński” w reż. Kordiana Piwowarskiego. Słowo wstępne wygłosi Ilona Religa z Referatu Edukacji Historycznej Delegatury IPN w Kielcach.

„Baczyński” to film poetycko-biograficzny, który wymyka się znanemu dotychczas podziałowi na gatunki, kanonowi postrzegania dzieł filmowych. Wieloznaczny i zagadkowy jak poezja i życie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Z jednej strony to opowieść o poecie i jego postrzeganiu rzeczywistości, o potrzebie wystawiania się na śmiertelną próbę, by się spełnić i tworzyć. Z drugiej – o bezsensie wojny i sztuce, która jest ponadczasowa i nieśmiertelna. Podróż przez ostatnie lata życia wielkiego poety zamyka klamrą współczesne wydarzenie – slam poetycki zorganizowany w 2011 roku, w dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin Baczyńskiego. Narrację filmu budują wiersze poety, relacje świadków wydarzeń sprzed lat, którzy znali go osobiście, oraz wypowiedzi młodych ludzi zafascynowanych jego twórczością...

Organizatorami przeglądu są Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach we współpracy z Cyfrowym Repozytorium Filmowym i Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.  Na filmowe spotkania zapraszamy, od czerwca 2020 do lutego 2021 r.

W programie przeglądu znajdą się filmy, których reżyserami są: Jacek Bromski, Denis Delić, Dariusz Gajewski, Tadeusz Konwicki, Marcin Krzyształowicz, Kazimierz Kutz, Andrzej Munk, Łukasz Palkowski, Władysław Pasikowski, Kordian Piwowarski, Piotr Szkopiak i Andrzej Wajda. Filmy poruszają problematykę walk Polaków w okresie zaborów o odzyskanie przez Polskę niepodległości, czasów II wojny światowej oraz zawiłych losów Polski i Polaków  w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.  Każdy seans poprzedzony będzie wstępem historyka, zaś po pokazie planowana jest dyskusja z udziałem widzów.  Pokazy filmowe będą okazją do spotkania miłośników filmu oraz historii, rozszerzenia wiedzy na temat najnowszej historii Polski oraz dyskusji i wymiany myśli. Tematyka prezentowanych obrazów często odwoływać się będzie do uroczystości rocznicowych, zarówno ogólnopolskich jak i regionalnych.

Na wszystkie projekcje wstęp jest wolny. Seanse rozpoczynają się o stałej porze i tym samym dniu tygodnia - w czwartki, o godz. 18.00. Szczegółowe informacje w kinie Fenomen (Wojewódzki Dom Kultury  w Kielcach, ul. ks. P. Ściegiennego 2) oraz w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach (Aleja Na Stadion 1) i Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach (ul. Warszawska 5). 

Terminarz VII edycji Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych o najnowszej historii Polski

„HISTORIA w FILMIE”

„Kuchnia polska”, reż. Jacek Bromski – 25.06.2020 r.
„Kurier”, reż. Władysław Pasikowski - 16.07.2020 r.
„Baczyński”, reż. Kordian Piwowarski – 13.08.2020 r.
„Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, reż. Denis Delić – 3.09.2020 r.
„Katyń. Ostatni świadek”, reż. Piotr Szkopiak - 17.09.2020 r.
„Korczak”, reż. Andrzej Wajda – 1.10.2020 r.
„Obława”, reż. Marcin Krzyształowicz – 15.10.2020 r.
„Legiony”, reż. Dariusz Gajewski – 12.11.2020 r.
„Bogowie”, reż. Łukasz Palkowski – 26.11.2020 r.
„Śmierć jak kromka chleba”, reż. Kazimierz  Kutz – 10.12.2020 r.
„Pasażerka”, reż. Andrzej Munk – 14.01.2021 r.
„Lawa. Opowieść o Dziadach Adama Mickiewicza”, reż. Tadeusz Konwicki – 11.02.2021 r.

do góry