Nawigacja

Aktualności

Uczestnicy 55. Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej dotarli do Kielc

W 106. rocznicę wymarszu strzelców Józefa Piłsudskiego, w trasę ruszyli po raz 55. uczestnicy Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej. W dniach 6-12 sierpnia 2020 r. przeszli ponad 120 km z Krakowa do Kielc.

6 sierpnia rano w uroczystym apelu na ul. Oleandry uczestniczyli m.in. prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk i dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał. Przed opuszczeniem Krakowa uczestnicy marszu, których w tym roku z powodu sytuacji epidemiologicznej jest nieco mniej, złożyli kwiaty przed Grobie Nieznanego Żołnierza na pl. Matejki.

4 sierpnia 2020 r. wieczorem w kwaterze legionowej na cmentarzu Rakowickim w Krakowie odbył się uroczysty apel. W miejscach związanych z Józefem Piłsudskim i czynem legionowym, m.in. pod pomnikiem Marszałka przy ulicy jego imienia, złożono kwiaty. 5 sierpnia po południu uczetnicy marszu przeszli z Oleandrów na Wawel. Na Rynku Głównym złożyli kwiaty na płycie upamiętniającej przysięgę Tadeusza Kościuszki z 1794 r. Po apelu w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, w którym uczestniczyli m.in. dyrektor krakowskiego IPN odprawiona została msza święta w katedrze. Dzień zakończył się uroczystym capstrzykiem pod kopcem Piłsudskiego na Sowińcu.

Po siedmiu dniach marszu i pokonaniu ponad 120 km, piechurzy podążający szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej wkroczyli do Kielc. 12 sierpnia 2020 r. po porannym apelu w Szewcach przy pomniku upamiętniającym bitwę z 18 września 1944 r. oddziałów AK pod dowództwem Antoniego Hedy „Szarego”, kolumna wyruszyła do Kielc.

W uroczystościach powitania z udziałem mieszkańców Kielc uczestniczyli także przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i wojskowych oraz kombatanci. Delegaturę IPN w Kielcach reprezentował kierownik Biura Badań Historycznych dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki. Uczestnicy marszu przeszli ulicami Krakowską, Szczepaniaka, Husarską i Ściegiennego, złożyli kwiaty na cmentarzu wojskowym, na grobach legionistów i żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej.

Kolejnym miejscem postoju Kadrówki była kapliczka na rogu ulic Krakowskiej oraz Gagarina, gdzie w 1914 r. ułan Czesław Bankiewicz „Skaut” meldował Piłsudskiego o dotarciu do Kielc. Po złożeniu uroczystego meldunku przy figurze Najświętszej Maryi Panny piechurzy przeszli na pl. Wolności. Tam przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się główne uroczystości z okolicznościowymi przemówieniami i wręczeniem odznaczeń. Uroczystość powitania Kadrówki zakończono przed dawnym pałacem biskupów krakowskich, gdzie mieści się Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Kadrówka

6 sierpnia 1914 r. na rozkaz Piłsudskiego z krakowskich Oleandrów wyruszyła I Kompania Kadrowa. O godz. 9.45 jej żołnierze obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin, dotarli 12 sierpnia do Kielc. Kadrówka była pierwszym od powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. Dała początek Legionom Polskim, które swym wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 r. Dla upamiętnienia bohaterów od ponad 50 lat (40 lat po wojnie) odbywa się Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej. Bierze w nim udział m.in. młodzież ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”, harcerze, uczniowie szkół noszących imię Piłsudskiego, żołnierze z jednostek WP dziedziczących tradycje legionowe, a także kawalerzyści ze stowarzyszeń kultywujących tradycje ułańskie II RP.

do góry