Nawigacja

Aktualności

W Kielcach pochowano Jana Dubaja, żołnierza AK, twórcę ekslibrisów, działacza społecznego

  • Jan Dubaj. Fot. archiwum prywatne
    Jan Dubaj. Fot. archiwum prywatne

8 lipca 2020 r. odbyły się uroczystości pogrzebowe, w których wzięli udział przedstawiciele Delegatury IPN w Kielcach. Prochy zmarłego 2 lipca Jana Dubaja zostały złożone w grobowcu rodzinnym na cmentarzu Starym przy ul. ks. Ściegiennego.

Jan Dubaj był synem legionisty, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej. Podczas okupacji niemieckiej od 1943 r. był związany z Armią Krajową. Zaprzysiężony został w 1944 r. pod ps. „Wróbel”. Jako żołnierz placówki „Drozd” – Drożejowice odbył przeszkolenie wojskowe i sanitarne. W okresie Rzeczypospolitej Partyzanckiej Pińczowskiej był łącznikiem do kontaktów z dowódcami plutonów i kompanii, pełnił służbę wartowniczą, opiekował się rannymi.

Gdy wojna się skończyła, jego miastem stały się Kielce. Należał do Światowego Związku Żołnierzy AK, Związku Piłsudczyków, Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego, Komitetu Opieki Kopca Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie, Wspólnoty Polskiej w Warszawie. Ponadto zajmował się projektowaniem druków, medali, tablic pamiątkowych. Wykonywał również ekslibrisy niepodległościowe, wojenne, katyńskie, partyzanckie, dedykowane wielkim Polakom i bohaterom II wojny światowej; Janowi Pawłowi II, księżom i dostojnikom Kościoła. Redagował też Biuletyn Informacyjno-Historyczny Koła nr 1 ŚZŻAK w Kielcach.

Za swoją działalność odznaczony został m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Medalem Wojska Polskiego, Krzyżem Armii Krajowej, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi. Prezes Rady Ministrów uhonorował go tytułem Weterana Walk o Wolność i Niepodległość, a w 2011 r. otrzymał nagrodę prezydenta Kielc za osiągnięcia w dziedzinie kultury.

do góry