Nawigacja

Aktualności

„Tydzień Katyński” w ramach obchodów 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej – Kielce, 24-28 kwietnia 2017

Celem „Tygodnia Katyńskiego”, obchodów 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej organizowanych przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Muzeum Katyńskie Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego, jest przypomnienie o zbrodniach dokonanych na Polakach podczas II wojny światowej, poszerzenie wiedzy, szeroko pojęta edukacja oraz rozbudzenie zainteresowania historią, która stanowi warunek świadomego funkcjonowania we współczesnym świecie. Taka propozycja obchodów wpisuje się w nową formę upamiętniania rocznic oraz propagowanie tak ważnej placówki muzealnej, jaką niewątpliwie jest Muzeum Katyńskie. Obchody „Tygodnia Katyńskiego” odbywają się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

W poszczególnych dniach „Tygodnia Katyńskiego” zaproszeni specjaliści z Muzeum Katyńskiego, Komendy Głównej Policji, Centralnej Służby Więziennej oraz współpracujące z nimi stowarzyszenia, prowadzić będą wykłady i spotkania, podczas których prezentowane będą wystawy, filmy oraz materiały związane z tematyką zbrodni katyńskiej. 25 kwietnia 2017 r. pod hasłem „PAMIĘTAJMY RAZEM” odbywa się Dzień Komendy Głównej Policji / Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”. O godz. 10.00 nadkom. Zbigniew Bartosiak z Gabinetu Komendanta Głównego Policji zaprezentował uczniom szkół z województwa świętokrzyskiego temat „Policja Państwowa – Historia nieznana”. W spotkaniu wzięło udział blisko 70 uczniów z Kielc, Miedzierzy oraz Podzamcza. O godz. 17 w cyklu „Kłopoty z historią” odbyło się spotkanie z dr. hab. Sławomirem Kalbarczykiem „Zbrodnia Katyńska – w kręgu prawdy i kłamstwa”.

26 kwietnia był dniem Służby Więziennej, w jego ramach uczniowie z trzech kieleckich szkół uczestniczyli w zajęciach „Polska Straż Wojenna u progu wojny i jej późniejsze losy na terenach ZSRR oraz okupacji hitlerowskiej”, które poprowadził dr Ryszard Maleszczyk oraz zapoznali się z wystawą „Polskie Więziennictwo 1919–1945”. O godz. 17 zespół wokalny funkcjonariuszy z Zakładu Karnego w Zamościu wystąpił z pięknym koncertem „Ku chwale i czci Tych wszystkich, którzy oddali za nas w obronie Ojczyzny to, co mieli najcenniejsze - Życie! Żeby Polska była Polską”.

27 kwietnia, który był Dniem Archeologów Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji, zajęcia dla młodzieży szkół kieleckich poprowadzili: dr Dominika Siemieńska („Archeologia w służbie pamięci”) oraz asp. sztab. Anna Jachimczak („W służbie odczytu dokumentów katyńskich”).

Ostatni dzień „Tygodnia Katyńskiego” odbywał się pod hasłem „PAMIĘĆ NIE DAŁA SIĘ ZGŁADZIĆ”. Ideę Muzeum Katyńskiego przedstawiła jego kierownik, dr Ewa Kowalska. Warsztaty „Śledztwo Katyńskie” dla uczniów dwóch szkół z terenu Kielc oraz Zespołu Szkół w Motkowicach przeprowadzili Olga Tumińska oraz Karol Madaj z Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej.

do góry