Nawigacja

Wideorelacje, spoty i dokumenty filmowe

Krakowska Loża Historii Współczesnej. Monte – więzienie dwóch totalitaryzmów

„Monte. Więzienie dwóch totalitaryzmów. 1939-1989” – to broszura Oddziału IPN w Krakowie, o której rozmawialiśmy 20 maja 2022 r. na „Przystanku Historia” podczas spotkania Krakowskiej Loży Historii Współczesnej.

W spotkaniu wzięły udział autorki wydawnictwa: Katarzyna Łysak i Roksana Szczypta-Szczęch, obie z krakowskiego IPN, a także Adam Kalita, krakowski radny, były opozycjonista, działacz NZS i więzień Montelupich w stanie wojennym. Publikacja nie jest przeznaczona do sprzedaży, dlatego każdy, kto przyszedł na spotkanie w naszym centrum edukacyjnym, otrzymał darmowy egzemplarz.

21 kwietnia 1988 r. na Montelupich wykonano ostatni wyrok śmierci przez powieszenie. Był to także ostatni taki wyrok wykonany w Polsce. Wcześniej, przez cały okres reżimu komunistycznego, Monte pozostawało miejscem straceń więźniów kryminalnych, a we wczesnych latach także zbrodniarzy niemieckich. Jednak przede wszystkim z racji wykonywania tam wyroków śmierci na więźniach politycznych zapisało się w pamięci krakowian jako miejsce martyrologii. Zresztą także wcześniej, w okresie okupacji niemieckiej, okryło się ponurą sławą. Pozostaje symbolem dwóch zbrodniczych systemów – nazistowskiego i komunistycznego, w którym splatają się losy ofiar okupanta niemieckiego, sowieckiego oraz polskich komunistów rządzących z nadania Kremla.

do góry