Nawigacja

Wideorelacje, spoty i dokumenty filmowe

Marzec 1968 w Krakowie i Małopolsce. Podcast historyczny

11 marca 1968 r. wybuchły w Krakowie protesty studentów przeciw represjom, które dotknęły ich kolegów z Warszawy. Na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego 8 marca odbyła się pokojowa demonstracja w obronie praw obywatelskich, która została brutalnie zaatakowana przez oddziały ZOMO i tzw. aktyw robotniczy.

Jak tamte wydarzenia wpłynęły na nastroje i zachowania studentów oraz młodzieży szkolnej w Krakowie i Małopolsce – przypomina audycja pt. „Gorący, mroźny marzec”, którą kilkanaście lat temu wyprodukowało Radio Kraków we współpracy z krakowskim oddziałem IPN. Stanowiła ona część cyklu „Prawo i pamięć”, którego autorami byli Andrzej Kaczmarczyk i Dobrosław Rodziewicz, zaś zrealizowała go Elżbieta Mól.

W finale odcinka poświęconego wydarzeniom marca 1968 roku można usłyszeć piosenkę autorstwa i w wykonaniu Jana Krzysztofa Kelusa, który wedle jego własnych słów do marca ‘68 był „apolityczny aż do bólu”. W 1969 r. Kelus trafił do więzienia za udział w tzw. sprawie taterników. Brutalność i cynizm reżimu Gomułki w schyłkowej fazie jego istnienia przysporzyły mu wrogów, z których niejeden stał się z czasem przeciwnikiem reżimów Gierka i Jaruzelskiego.

do góry