Nawigacja

Książki – Kraków

O sprawiedliwy wymiar kary. Losy organizacji niepodległościowej Ludwika Machalskiego ps. „Mnich”

Krystyna Bień-Orlicz, O sprawiedliwy wymiar kary. Losy organizacji niepodległościowej Ludwika Machalskiego ps. „Mnich”, Kraków 2012, 262 s.

W 1950 r. w rejonie Staszowa na Kielecczyźnie działała organizacja niepodległościowa założona przez dwudziestoletniego Ludwika Machalskiego ps. „Mnich”, siostrzeńca Adama Bienia, jednego z 16 sądzonych w Moskwie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Najgłośniejszą akcją organizacji było rozbrojenie Posterunku MO w Klimontowie.

W sierpniu 1950 r. grupa operacyjna UB-KBW otoczyła bunkier organizacji w pobliskim lesie. Dwóch członków zginęło, większość została aresztowana. Przywódca i założyciel organizacji został skazany na karę śmierci, którą wykonano.

Kuzynka Ludwika Machalskiego, Krystyna Bień-Orlicz, po wielu latach podjęła trud odkrywania prawdy i przywrócenia pamięci po zamordowanym Ludwiku oraz jego współpracownikach. Na podstawie analizy materiałów archiwalnych oraz szeregu zebranych wspomnień powstała książka O sprawiedliwy wymiar kary... dokumentująca ogrom represji, jakie dotknęły wszystkie osoby związane z organizacją.

Z recenzji:

Książka jest swojego rodzaju reportażem historycznym napisanym w oparciu o dokumenty archiwalne, na podstawie rozmów z uczestnikami wydarzeń, własnych wspomnień (jako kilkunastoletniej wówczas dziewczyny) oraz ocalałych rodzinnych dokumentów. Zamiast „chłodnego” i zdystansowanego tekstu naukowego mamy do czynienia z nasyconą emocjami dokumentalną opowieścią historyczną.

dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki
Delegatura IPN w Kielcach
 

Książka Krystyny Bień-Orlicz jest wyjątkowo interesującą pracą, będącą trochę pamiętnikiem, a trochę reportażem historycznym. Zasługuje na lekturę nie tylko z powodu ogromnej wagi faktograficznej, ale także z powodu znakomicie widzianej mikrohistorii i pokazania dramatycznych losów rodziny w stalinowskiej rzeczywistości. Książka uczy szacunku dla przeszłości, dziejów rodzinnych, a jednocześnie przekazuje wiedzę o okropieństwach pierwszego okresu PRL. Tym samym ma ogromny walor patriotyczny i edukacyjny. Widoczne są w niej dobrze losy rodziny, nastroje w Polsce i oczekiwania na III wojnę światową, związane z tym napięcie, nadzieja – a w rezultacie przygotowania do walki o niepodległość u boku wkraczającego z zachodu oswobodziciela.

dr hab. Włodzimierz Batóg
Instytut Historii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach

Książka otrzymała wyróżnienie w II Konkursie Historycznym na najlepsze prace naukowe poświęcone drugiej (powojennej) konspiracji w Polsce, zorganizowanym przez Fundację im. Jadwigi Chylińskiej we współpracy z Instytutem Historii PAN w Warszawie (2013)

 

 

Gdzie kupić publikacje:

Kraków

do góry