Nawigacja

Książki – Kraków

Strażnicy sowieckiego imperium. Urząd Bezpieczeństwa i Służba Bezpieczeństwa w Małopolsce 1945–1990

Strażnicy sowieckiego imperium. Urząd Bezpieczeństwa i Służba Bezpieczeństwa w Małopolsce 1945–1990, pod red. Filipa Musiała i Michała Wenklara, Wydawnictwo „Dante”, Kraków 2009, 664 s.

Tajne służby Polski „ludowej” przez 45 lat stanowiły zbrojne ramię partii, zabezpieczając w Polsce utrzymanie władzy przez komunistów i realizację interesów sowieckiego imperium.

Oddajemy w ręce Czytelnika książkę, która jest pierwszym tak obszernym opracowaniem dziejów krakowskiej bezpieki. Zaprezentowano w niej strukturę organizacyjną urzędu, jego najwyższą kadrę kierowniczą, opisano sposób działania podstawowych pionów operacyjnych (m.in. zwalczających Kościół, opozycję i podziemie zbrojne) i pomocniczych (m.in. odpowiedzialnych za obserwację i podsłuchy) ich metody i środki działania. W tomie znalazły się przykłady działań UB i SB podejmowanych wobec małopolskich środowisk i instytucji, m.in. krakowskich uczelni, robotników Nowej Huty, bernardynów z Kalwarii Zebrzydowskiej, a także zbrojnych oddziałów niepodległościowych.
 

 

Gdzie kupić publikacje:

Kraków

do góry