Nawigacja

Fotorelacje

III Akademickie Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich. Finał w Krakowie

Drużyna Koła Naukowego Austriackiej Szkoły Ekonomii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie wygrała III Akademickie Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich, pokonując w finale ekipę Interdyscyplinarnego Koła Badań nad Językiem Uniwersytetu Warszawskiego.

Decydująca potyczka na argumenty odbyła się 12 maja 2019 r. w sali obrad Rady Miasta Krakowa. Spierano się o to, czy studenci medycyny uczelni państwowych powinni być zobowiązani prawem do odpracowania studiów w polskiej służbie zdrowia. Wygrała tzw. opozycja, a więc drużyna, która wylosowała rolę strony obalającej tezę finałową.

Dyskusji przysłuchiwał się m.in. wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Partnerem merytorycznym projektu był IPN, który reprezentowała podczas finału zastępca dyrektora krakowskiego oddziału Cecylia Radoń.

Akademickie Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich to ogólnopolski projekt, w którym główny nacisk kładzie się na doskonalenie uczestników w dziedzinie wystąpień publicznych i szlifowanie umiejętności komunikacyjnych. Krakowski finał był zwieńczeniem warsztatów i turniejów eliminacyjnych, trwających od listopada ubiegłego roku. Debata oksfordzka polega na dyskusji dwóch czteroosobowych drużyn nad zadaną tezą. Jedna ekipa jej broni, druga stara się ją obalić. Każda z drużyn ma ściśle określony czas na kulturalne zaprezentowanie argumentów. Ostateczną decyzję o tym, kto wygrał debatę podejmuje jury.

do góry