Nawigacja

Fotorelacje

Delegacja krakowskiego IPN na uroczystościach w byłym KL Ravensbrück

W 74. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet KL Ravensbrück krakowski IPN wspólnie ze Stowarzyszeniem Rodzina Ravensbrück zorganizował wyprawę edukacyjną do byłego obozu, który znajduje się w Brandenburgii.

Podczas pobytu w Niemczech, w dniach 13-14 kwietnia 2019 r., krakowscy członkowie rodzin więźniarek, pod przewodnictwem prof. Elżbiety Kuty, uczniowie i nauczyciele oraz osoby zaangażowane w upamiętnianie kaźni ponad 40 tys. Polek zwiedzili teren obozu i muzeum.

Zapalono znicze i złożono kwiaty na grobach Polek zamordowanych przez obozowe gestapo w 1942 r. Masowa mogiła została zlokalizowana przez pracowników Biura Identyfikacji i Poszukiwań IPN, którzy dokonali w ostatnim czasie ekshumacji szczątków więźniarek.

Delegacje z Krakowa i Poznania złożyły hołd pomordowanym oraz innym ofiarom niemieckiego totalitaryzmu, także dzieciom polskich więźniarek, zagłodzonym na terenie obozu. Kulminacyjnym momentem pierwszego dnia pobytu w Niemczech było odsłonięcie tablicy upamiętniającej 45 Polek zmarłych i zamordowanych w podobozie KL Ravensbrück w Neubrandenburgu.

W niedzielę 14 kwietnia Katarzyna Łysak i dr Marcin Chorązki z Oddziału IPN w Krakowie wzięli udział w centralnych obchodach rocznicowych, upamiętniających wyzwolenie obozu. Krakowska delegacja złożyła wiązanki kwiatów pod pomnikiem ofiar obozu nad brzegiem jeziora Schwedt, a także pod polską tablicą na murze obozowym oraz przy tzw. szczelinie – miejscu wykonywania egzekucji na więźniarkach.

do góry