Nawigacja

Fotorelacje

„O Polskę naprawdę ludową”. Dyskusja na temat dwóch publikacji IPN o Wincentym Witosie

26 stycznia 2023 r. na „Przystanku Historia” IPN w Krakowie odbyło się spotkanie promujące dwie publikacje Instytutu o Wincentym Witosie. Dyskusję otworzył zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma.

– Mamy do czynienia z nieprzeciętną osobą, która w roku 1920 walnie przyczyniła się do tego, że Polska uratowała niepodległość. [...] Instytut Pamięci Narodowej pamięta o wszystkich ruchach politycznych, które przyczyniły się do tego, że Polska się odrodziła – powiedział dr Szpytma.

Przed rozpoczęciem dyskusji Markek Steindel, prawnuk legendarnego lidera ludowców odebrał z rąk zastępcy prezesa IPN egzemplarz drugiego wydania albumu „Wincenty Witos 1874-1945”.

Wincenty Witos, współtwórca i wieloletni przywódca polskiego ruchu ludowego, przewodniczący Polskiej Komisji Likwidacyjnej w 1918 r., trzykrotny premier II Rzeczypospolitej, zaliczany jest do grona ojców niepodległości. 21 stycznia minęła 149. rocznica urodzin wybitnego polityka z podtarnowskich Wierzchosławic.

Jaka była jego droga polityczna? Jak z ubogiej chłopskiej rodziny trafił do politycznej elity? Jaką rolę odegrał w 1920 roku, gdy niepodległość Polski chwiała się pod naporem bolszewickiej inwazji? Na ile potrafił w czasie politycznej kariery wyznaczyć równowagę między interesami warstwy chłopskiej a racją stanu? Jak miała wyglądać wymarzona przez Witosa Polska naprawdę ludowa?

Na te tematy dr Michał Wenklar z Oddziału IPN w Krakowie rozmawiał ze współautorami albumu „Wincenty Witos 1874-1945” (wydanie II uzupełnione, Rzeszów-Warszawa 2022) – dr. Tomaszem Berezą i dr. Marcinem Bukałą z Oddziału IPN w Rzeszowie. Drugą prezentowaną pozycją był komiks „Wincenty Witos. Premier rządu 1920” (Warszawa 2022, wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum W. Witosa w Wierzchosławicach). Dyskusji na „Przystanku Historia” IPN w Krakowie przysłuchiwał się m.in. Ryszard Ochwat, prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.

do góry