Nawigacja

Fotorelacje

W hołdzie weteranom powstania styczniowego

Z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego dr Maciej Korkuć, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie złożył kwiaty w miejscach upamiętniających powstanie i na grobach powstańców.

Na cmentarzu Rakowickim spoczywa wielu weteranów walk z lat 1863-1864. Na kwaterze RA znajduje się pomnik poświęcony uczestnikom powstania poległym za wolność ojczyzny. Obok pomnika zlokalizowany jest zabytkowy grobowiec weteranów powstania listopadowego i styczniowego. Widnieją na nim tablice z epitafiami spoczywających w nim osób.

Przy ul. Pijarskiej w Krakowie, obok kościoła Przemienienia Pańskiego, znajduje się tablica upamiętniająca członków Rządu Narodowego z czasu powstania styczniowego: Romualda Traugutta, Jana Jeziorańskiego, Rafała Krajewskiego, Józefa Toczyńskiego i Romana Żulińskiego, zamordowanych z rozkazu cara rosyjskiego na stokach Cytadeli w Warszawie w 1864 r. Tablica została ufundowana w 130. rocznicę ich śmierci.

Przy ul. Szpitalnej w Krakowie, nieopodal Małego Rynku, w Kamienicy „Pod Rakiem” znajdowało się biuro werbunkowe powstańców. Fakt ten upamiętnia tablica na ścianie kamienicy, przytwierdzona tam w 1989 r.

Na starym cmentarzu w Olkuszu znajduje się miejsce spoczynku pochodzącego z Włoch Francesco Nullo, który stał na czele oddziału złożonego ze swych rodaków. Przybyli z Italii wesprzeć powstańców styczniowych. 5 maja 1863 r. Nullo poległ w walce z oddziałami rosyjskimi w bitwie pod Krzykawką niedaleko Olkusza.

Kwiaty na grobie Francesco Nullo złożyli dr Maciej Korkuć i naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie Michał Masłowski.

Na starym cmentarzu w Imbramowicach (pow. olkuski) spoczywa ponad 40 powstańców z oddziału Aleksandra Krukowieckiego. Polegli w walce z oddziałami rosyjskimi 15 sierpnia 1863 r. pod Glanowem i Imbramowicami. Tablica memoratywna i herb na mogile zostały ufundowane przez Oddział IPN w Krakowie, w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Na cmentarzu parafialnym w Zadrożu (pow. olkuski) znajduje się grób powstańców poległych w sierpniu 1863 r. Na mogile ustawiono głaz, do którego przytwierdzone są tablice ufundowane przez mieszkańców Zadroża i Milonek.

W leśnej mogile w Pieskowej Skale (pow. krakowski), na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, spoczywa 27 nieznanych z imienia powstańców. W Pieskowej Skale w 1863 r. doszło do dwóch starć z oddziałami rosyjskimi – w marcu i sierpniu 1863 r.

do góry