Nawigacja

Fotorelacje

W Kielcach upamiętniono bohaterskich obrońców Westerplatte

7 września 2021 r. w Kielcach odbyła się główna część uroczystości poświęconych żołnierzom 4. Pułku Piechoty Legionów z Kielc, którzy we wrześniu 1939 r. bronili Westerplatte. W ceremonii wzięła udział Patrycja Zatorska-Milewska, zastępca naczelnika kieleckiej delegatury IPN.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w bazylice Katedralnej. Następnie uczestnicy przeszli na plac przed Wojewódzkim Domem Kultury, pod tablicę obrońców Westerplatte, ufundowaną przez IPN w 2019 r. Tam swój referat wygłosił Jakub Mularczyk z Referatu Edukacji Narodowej IPN w Kielcach.

– Na Westerplatte miało się udać osiemdziesięciu żołnierzy, a kryteria zostały bardzo dokładnie zweryfikowane. Przede wszystkim mieli być to kawalerowie, ponieważ uważano, że żołnierz, którzy nie ma swojej rodziny jest w stanie bardziej poświęcić się dla ojczyzny. Służba na wybrzeżu była bardzo trudna i trwała sześć miesięcy w odizolowanym miejscu. Urlopy nie były udzielane, a przepustki dostawało się bardzo rzadko. Poza stanem kawalerskim, mundurowy musiał mieć 170 cm wzrostu i być wolnym od nałogów. Nie mógł być karany sądownie oraz posiadać długów. W marcu i kwietniu 1939 r. osiemdziesięciu żołnierzy udało się do najpierw do Gdyni i Gdańska, skąd potem zostali przetransportowani na wybrzeże. Tam 1 września zastała ich II wojna światowa – mówił Jakub Mularczyk.

Na zakończenie uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz Stary, by zapalić znicze na grobach poległych westerplatczyków. Niemal połowa załogi wywodziła się z kieleckiego 4. Pułku Piechoty Legionów, a żołnierze pochodzili z kieleckich wiosek i miasteczek. 28 lutego 1939 r. Ministerstwo Spraw Wojskowych skierowało do dowódcy 2 DPL w Kielcach płk. piech. Edwarda Dojan-Surówki rozkaz w sprawie organizacji plutonu wartowniczego dla Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Tak rozpoczął się szlak bojowy żołnierzy z Kielc na Westerplatte.

Społeczny Komitet „Pamiętamy o Westerplatczykach” powstał z inicjatywy bp. Mariana Florczyka. Tworzą go: Delegatura IPN w Kielcach, kuria diecezjalna w Kielcach, Wojewódzki Dom Kultury, Ochotnicze Hufce Pracy, 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, marszałek Województwa Świętokrzyskiego, wojewoda świętokrzyski, prezydent Kielc i Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty.

do góry