Nawigacja

Fotorelacje

78. rocznica krwawej niedzieli na Wołyniu. Uroczystości w Krakowie, Nowym Sączu i Nowym Targu

11 lipca 2021 r. przy pomniku na cmentarzu Rakowickim w Krakowie odbyła się uroczystość upamiętniająca Polaków z Wołynia i Kresów Wschodnich II RP zamordowanych przez Ukraińców. Uczestniczył w niej Jan Wernik, ocalały z mordu dokonanego w kolonii Wierzbiczno (gm. Turzysk, pow. kowelski).

Modlitwę za ofiary ukraińskich nacjonalistów poprowadził o. Jerzy Pająk, kapelan środowisk niepodległościowych. Uroczystość poprzedziła msza święta w kościele karmelitów bosych przy ul. Rakowickiej.

Dyrektor krakowskiego IPN dr hab. Filip Musiał skierował do zebranych list, który odczytała jego zastępca Cecylia Radoń. „Ojczyzna to ziemia i groby. Narody, tracąc życie, tracą pamięć... – jakże bolesne i prawdziwe słowa wyryto na tym pomniku. Naszym obowiązkiem jest poszerzanie świadomości o martyrologii na Kresach, przekazywanie świadectwa o zapomnianym ludobójstwie. Jednocześnie, ze względu na więzy historyczne i sytuację geopolityczną, powinniśmy dążyć do zbliżenia z Kijowem. To zadanie trudne, bo współczesna Ukraina przeprowadza niezrozumiały dla nas proces mitologizacji UPA i zakłamywania historii, lecz wierzę, że Ukraińcy potrafią rozliczyć się ze zbrodniami dokonanymi przez ich przodków, które nie powinny obciążać współczesnych pokoleń” – napisał m.in. dr Musiał.

Organizatorzy uroczystości: Oddział IPN w Krakowie, Fundacja Stanica Kresowa, Małopolska Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Korporacja Akademicka Akropolia Cracoviensis.

Uroczystości w Nowym Sączu

11 lipca 2021 r. naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie Michał Masłowski otworzył w Nowym Sączu wystawę „Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie 1943-1945”. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych, GHR „Żandarmeria” i środowisk patriotycznych. Wystawę można oglądać przy Sądeckiej Piecie na Starym Cmentarzu do końca lipca.

Uroczystości w Nowym Targu

Oddział IPN w Krakowie, Stowarzyszenie Nowotarska Grupa Mieszkańców „Pamięć”, Podhalańska Grupa Rekonstrukcyjna „Błyskawica” i parafia św. Katarzyny zorganizowały uroczystość upamiętniającą ofiary ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów. Po mszy świętej w koście św Katarzyny, otwarto wystawę IPN „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”

Rzeź wołyńska

Ludobójstwo dokonane w latach 1939-1946 przez nacjonalistów ukraińskich na mieszkańcach Kresów Południowo-Wschodnich stanowi część dramatu zgotowanego obywatelom polskim przez systemy i ideologie totalitarne. W wyniku zbrodniczych działań Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińskiej Powstańczej Armii, Służby Bezpieki OUN, Samoobronnych Kuszczowych Widdiłów i band chłopskich na terenie czterech przedwojennych wschodnich województw II RP – wołyńskiego, lwowskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego – zginęło ponad 130 tys. polskich obywateli. Śmierć zadawano im w niezwykle okrutny sposób. W domach, w zabudowaniach gospodarczych, szkołach, podczas podróży, w kościołach.

Dla upamiętnienia krwawej niedzieli 1943 roku, która stanowiła apogeum dramatycznych wydarzeń na Wołyniu, Sejm ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. 11 lipca modlimy się za zamordowanych, z których tak wielu leży wciąż w nieodkrytych dołach śmierci, przypominamy tysiące nieistniejących dziś polskich wsi, osad i kresowych chutorów, spalone i obrabowane świątynie, zdewastowane polskie cmentarze.

W tym dniu oddajemy też hołd wszystkim Sprawiedliwym Ukraińcom, którzy wbrew ideologii nienawiści, nie bojąc się śmierci, mieli odwagę ratować swych polskich sąsiadów.

do góry