Nawigacja

Konkursy historyczne

Podsumowanie konkursu „Epizody Niepodległości. Elity ziemi sądeckiej II Rzeczpospolitej i ich losy”, edycja 2020

Na konkurs wpłynęło 12 prac pisemnych i 7 prac multimedialnych. Mimo pandemii laureatom udało się stworzyć ciekawe projekty, w których bohaterami zostały postacie popularne (Bolesław Barbacki, Danuta Szaflarska, gen. Józef Kustroń), a także mało znane, jak lokalni działacze z Orawy Józefa Machay-Mikowa i Piotr Borowy.

Wyniki konkursu

Prace pisemne, I nagroda dyrektora Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu

  • Gabriela Diurczak z Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte – LO w Jabłonce za pracę „W jednym życiu cała Orawa. Józefa Machay-Mikowa”
  • Mikołaj Biernat z Zespół Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Nowym Sączu za pracę „Rodzina Krajewskich z Nowego Sącza”
  • Magdalena Ogurek z Elitarnego LO w Nowym Sączu za pracę „Feliks Rapf – ojciec sądeckiej turystyki”

Prace multimedialne, I nagroda, ufundowana przez marszałka Województwa Małopolskiego

  • Wiktoria Dłuska, Zuzanna Jajeśnica i Aleksandra Maciak z VI LO im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu za pracę „Szkice o Bolesławie Barbackim”

Konkurs został zorganizowany w ramach obchodów 100. rocznicy Cudu nad Wisłą i 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i Akcji „AB”. Celem było nie tylko zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski i oraz kształtowaniem się elit Sądecczyzny, Podhala i Orawy, ale przede wszystkim odkrywanie wybitnych jednostek, które pełniąc funkcje publiczne lub wyróżniając się swym zaangażowaniem społecznym, miały wpływ na rozwój państwa, miasta, regionu i lokalnych społeczności.

Gratulujemy laureatom i ich opiekunom merytorycznym. Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i zapraszamy już dziś do uczestnictwa w tegorocznej edycji. Inauguracja zaplanowana jest na jesień 2021 r.

do góry