Nawigacja

Broszury edukacyjne i dodatki prasowe do pobrania (PDF)

Rok 1943. Odwet na polskiej wsi [PDF]

Wydawnictwo Oddziału IPN w Krakowie i Delegatury IPN w Kielcach upamiętniające ofiary niemieckich akcji pacyfikacyjnych w czasie II wojny światowej

 • dr hab. Filip Musiał, Terror i zemsta
  Zróżnicowane represje wobec wsi były jednym z elementów okupacyjnego terroru. Wpisywały się w politykę niemiecką wobec Polaków, traktowanych jako podludzie – nacja, która miała świadczyć niewolnicza pracę dla niemieckiej „rasy panów”. Ludobójstwo, deportacje, wysiedlenia, grabież majątku, kierowanie do robót przymusowych (także na terenie niemieckiej III Rzeszy), likwidacja polskiego szkolnictwa, nauki, tłamszenie kultury, karczowanie tradycji były codziennością okupacyjnego terroru, którego ofiarami padali polscy obywatele.
 • Dawid Terelak, Niemiecka polityka represji wobec polskiej wsi
  Od czerwca 1943 r. niemieccy oficerowie w stopniu kapitana i wyższym mieli prawo do zastosowania akcji odwetowych, w czasie których za każdego zabitego przez partyzantów Niemca mogło jednorazowo ginąć 100 Polaków.
 • dr Dawid Golik, Zbrodnicze akcje przeciw „bandom”
  Większości sprawców zarówno akcji pacyfikacyjnych z 1943 r., jak i ich kontynuacji z roku 1944, nie udało się nigdy osądzić. Przed obliczem sprawiedliwości stanęli nieliczni.
 • dr Piotr Sadowski, Operacja „Dora” w Krzeczowie, Tenczynie i Lubniu
  Pacyfikacja z 20 czerwca 1943 r. kosztowała życie 22 Polaków, w tym 18 mieszkańców Krzeczowa. W następnych miesiącach według podobnego scenariusza Niemcy dokonali pacyfikacji Sulkowic, Woli Justowskiej, a potem jeszcze wielu małopolskich wsi.
 • dr Marcin Chorązki, „Nie poczuwam się do rzeczy, które ludzie o mnie rozgłaszają...”
  Wikary, który został przeniesiony z Luborzycy do parafii św. Piotra i Pawła w Bodzanowie, 21 października 1943 r. został zastrzelony z wyroku Polskiego Państwa Podziemnego. Podobne wyroki miały zapaść w przypadku małżeństwa Duńców. Zginęli w swoim domu 26 września 1943 r.
 • dr Marzena Grosicka, Michniów – symbol pacyfikacji polskich wsi
  12 i 13 lipca 1943 r. Niemcy zamordowali w Michniowie 204 osoby. Oprawcy w zdecydowanej wiekszości nie ponieśli kary. Spośród kilkuset niemieckich policjantów biorących bezpośredni udział w tej strasznej zbrodni, udało się osadzić tylko jednego.
do góry