Nawigacja

Broszury edukacyjne i dodatki prasowe do pobrania (PDF)

Zagłada Żydów na Podhalu. Dodatek prasowy do pobrania [PDF]

Wydawnictwo krakowskiego IPN w związku z 80. rocznicą rozpoczęcia Akcji Reinhardt, dołączone do części nakładu „Gazety Krakowskiej”, kolportowanej na Podhalu.

W numerze

  • Marcin Chorązki, Wojenne realia na Podhalu
    Przedwojenny powiat nowotarski został decyzją władz niemieckich przekształcony: pomniejszono go o Spisz i Orawę, które zostały przyłączone do Republiki Słowackiej, ale włączono do niego pojedyncze gminy z powiatu wadowickiego i zlikwidowanego powiatu myślenickiego. W 1942 r., a więc w momencie realizacji Aktion „Reinhardt”, obszar powiatu obejmował 1950 km kw. i zamieszkiwało go około 170 tys. mieszkańców. W skład tej społeczności wchodzili Polacy, Żydzi, Niemcy i Romowie.
  • Martyna Grądzka-Rejak, Zagłada nowotarskich Żydów
    Latem 1942 r. Niemcy przystąpili do deportacji ludności żydowskiej przebywającej na terenie Nowego Targu. Część zamordowano na miejscu, większość wywieziono do obozu zagłady w Bełżcu.
  • Roman Gieroń, „Zastali na drzwiach kartkę, że mają zgłosić się w Nowym Targu”
    Podczas Aktion „Reinhardt” Żydów mordowano także na oczach ich sąsiadów. Niektóre z tych dramatycznych historii jesteśmy w stanie zrekonstruować w oparciu o zeznania bezpośrednich świadków wydarzeń zebrane podczas powojennych postępowań karnych w sprawie niemieckich zbrodni.
do góry