Nawigacja

Broszury edukacyjne i dodatki prasowe do pobrania (PDF)

Dzielnica Cierpienia. Dodatek prasowy w 80. rocznicę utworzenia getta w Krakowie [PDF]

Wydawnictwo przygotowane przez Oddział IPN w Krakowie (2021)

W numerze

  • Filip Musiał, Edytorial
    Od ponad 30 lat, w marcu w Krakowie w Marszu Pamięci idziemy z placu Bohaterów Getta na teren byłego niemieckiego obozu KL Plaszow, upamiętniając rocznicę likwidacji tzw. żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej. W tym roku w marcu obchodzimy także 80. rocznicę jej założenia.
  • Roman Gieroń, Droga do „Akcji Reinhardt”
    Większość ofiar „Akcji Reinhardt” zginęła w komorach gazowych. Szacuje się, że w Treblince zamordowano około 800 tys. osób, w Bełżcu 450 tys. osób, a w Sobiborze 180 tys. Jednak żadne liczby nie oddają gehenny ofiar KL Majdanek.
  • Marcin Chorązki, Zanim powstało krakowskie getto
    Jesienią 1939 r. władze niemieckie wydały pierwsze zarządzenia antyżydowskie, w których nakazano oznaczenie żydowskich sklepów, kawiarni i przedsiębiorstw gwiazdą Dawida.
  • Martyna Grądzka-Rejak, „Mur zasłaniał przed oczami świata cierpienia pożerające Żydów”
    Stella Müller-Madej tak opisała doświadczenia swojej rodziny: „Wielu ludzi podążało w stronę getta. […] Jest piękny, słoneczny dzień, a nikt się nie uśmiecha do wspaniałej pogody. Otacza nas tłum szary, ponury i smutny. Zrobiło mi się przykro, że i my w tym tłumie tak wyglądamy”.
  • Anna Czocher, Widziane z okien apteki
    „Aptekę »Pod Orłem« ulokował los w samym sercu getta, gdzie stała się świadkiem nieludzkich wysiedleń, potwornych zbrodni i stałego poniżania godności ludzkiej przez okupanta” – napisał Tadeusz Pankiewicz.
  • Roksana Szczypta-Szczęch, Akcja „Reinhardt” w okupowanym Krakowie
    Fryda Immerglück: „…nadszedł Göth uzbrojony po zęby, otoczony swą psiarnią i kazał jednemu zbirowi zabrać dziecko. Na moje błagania […], Göth uderzył mnie rajtpejczą, […] słyszałam tylko krzyk mojego dziecka, którego nie miałam więcej ujrzeć i do dziś jego płacz dźwięczy mi w uszach”.
  • Ryszard Kotarba, Ostatni etap zagłady krakowskich Żydów
    14 stycznia 1945 r. ostatnie kolumny więźniów wymaszerowały w kierunku Auschwitz. Wcześniej na zarządzenie wyższego dowódcy SS i policji w Generalnym Gubernatorstwie rozpoczęto wielką akcję zacierania śladów zbrodni.
do góry