Nawigacja

Aktualności

100. rocznica urodzin Jana Pawła II. Konferencja prasowa na temat nowych serwisów internetowych – 18 maja 2020

W 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II, 18 maja 2020 r. w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie odbyła się konferencja prasowa tradycyjna oraz on-line na temat nowych serwisów internetowych.

Podczas spotkania, w którym wzięli udział: prezes IPN dr Jarosław Szarek, redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego” ks. Adam Pawlaszczyk i dr Andrzej Grajewski z tygodnika „Gość Niedzielny”, zostały zaprezentowane nowe serwisy internetowe, przygotowane z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II.

Jan Paweł II, będąc w Krakowie, pozostawił Polakom słowa, które możemy dziś traktować jako testament, jego prośbę: abyśmy całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością, żebyśmy nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, i nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy – mówił podczas konferencji prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Przypomniał, że próby zablokowania wpływu papieża na sytuację w kraju nie powiodły się, mimo wzmożonego działania komunistycznych służb, które najpierw próbowały nie dopuścić do jego pielgrzymek do Polski, a później ograniczyć ich zasięg poprzez ich pełną kontrolę i spowodować, żeby oddziaływanie Jana Pawła II na Polaków było jak najmniejsze. Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski przyniosły daleko idące skutki. Pamiętne słowa „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej ziemi!”, zaowocowały w kilka miesięcy później powstaniem NSZZ „Solidarność”.

Instytut Pamięci Narodowej przygotował także portal tematyczny dotyczący wizyt papieża w Polsce w okresie PRL, który jest dostępny od 15 maja 2020 r. W serwisie można znaleźć dokumenty w wersji cyfrowej, fotografie SB, ulotki i wiele innych materiałów z Archiwum IPN.

W serwisie internetowym „W Wadowicach wszystko się zaczęło”, przygotowanym przez redakcję tygodnika „Gość Niedzielny” wespół z Instytutem Pamięci Narodowej, można zobaczyć unikatowe fotografie oraz dokumenty z archiwum IPN związane z Janem Pawłem II w jednym miejscu. Opowieść o rodzinnych stronach Karola Wojtyły. Rodzice, dziadkowie i dom rodzinny przyszłego papieża. Walka o granice odrodzonej Polski, wpływ patriotycznych tradycji na kształtowanie się osobowości młodego Karola – oto przykładowa tematyka poszczególnych bloków serwisu internetowego. Oprócz tego 100 zdjęć (w tym kilkadziesiąt unikatowych), dokumenty z archiwum IPN i teksty renomowanych autorów.

 

 

do góry