Nawigacja

Aktualności

„Żołnierze Niepodległości. Walka o wolną Polskę 1944-1963”. Spotkania edukacyjne i projekcje filmów w krakowskim kinie Kijów

Około 1500 uczniów szkół średnich z Małopolski uczestniczyło 3 marca 2020 r. w spotkaniach z cyklu „Żołnierze Niepodległości. Walka o wolną Polskę 1944-1963”.

Wzorem poprzednich lat, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Oddział IPN w Krakowie we współpracy z Kuratorium Oświaty w Krakowie zorganizował dwa spotkania w krakowskim kinie „Kijów”. Młodzież wysłuchała prelekcji dr. Michała Wenklara z Oddziałowego Biura Badań Historycznych, który mówił o powojennej konspiracji niepodległościowej i obejrzała dwa filmy dokumentalne.

„Uskok” (prod. TVP Lublin i Oddział IPN w Lublinie, 2006) opowiada o Zdzisławie Brońskim ps. „Uskok” (1912-1949), legendarnym dowódcy partyzanckim w obwodzie AK Lubartów, uczestniku akcji „Burza”, który po wkroczeniu Sowietów na ziemie polskie nie złożył broni. Zginął otoczony w bunkrze, gdzie przez dwa lata ukrywał się przed UB. Pracownicy IPN odnaleźli pamiętnik „Uskoka” z tamtych czasów. Właśnie te przejmujące teksty Brońskiego są osią filmu.

Drugi film pt. „Żołnierze Bartka” to odcinek dokumentalnego cyklu „Ekspertyza”, zrealizowanego w ub. roku przez TVP Historia - Oficjalna strona wspólnie z Oddziałem IPN w Krakowie i Instytutem Ekspertyz Sądowych. Film opowiada tragiczną historię oddziału Narodowych Sił Zbrojnych, dowodzonego przez kpt. Henryka Flamego „Bartka”, operującego w Beskidzie Śląskim.

do góry