Nawigacja

Aktualności

„Jałta – symbol zdrady”. Wykład z cyklu „Historia dla każdego” – Kielce, 4 lutego 2020

Spotkanie wielkiej trójki na Krymie pozostaje symbolem zgody Zachodu na podporządkowanie Europy Wschodniej imperium sowieckiemu.

Delegatura IPN w Kielcach zaprasza na wykład Edyty Krężołek poświęcony jałtańskiej konferencji przywódców trzech mocarstw, na której zadecydowano o kształcie powojennego świata, w tym Polski. Spotkanie odbędzie się 4 lutego 2020 r. (godz. 17) w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach (ul. Warszawska 5).

Podczas rozpoczętej 4 lutego 1945 r. na Krymie konferencji Wielka Trójka: Józef Stalin, Franklin D. Roosevelt i Winston Churchill zdecydować miała m.in., jak ma wyglądać współdziałanie wojsk sojuszniczych na terenie Niemiec w ostatnich miesiącach wojny, co dalej z pokonaną III Rzeszą oraz jaki będzie powojenny porządek świata. No i wreszcie co z przyszłą Polską? Do dziś Jałta pozostaje symbolem zdrady zachodnich sojuszników i ich zgody na podporządkowanie Europy Wschodniej totalitarnemu imperium sowieckiemu.

Wykład Edyty Krężołek będzie kolejnym spotkaniem z cyklu „Historia dla każdego”, w którym eksperci prezentują w przystępnej formie zagadnienia dotyczące dziejów Polski.

do góry