Nawigacja

Aktualności

Projekcja filmu „Sprawa Emila B.” – Kielce, 17 grudnia 2019

Historia Emila Barchańskiego, siedemnastoletniego ucznia liceum w Warszawie, jednej z najmłodszych ofiar śmiertelnych stanu wojennego, będzie tematem kolejnego spotkania w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach (ul. Warszawska 5) – 17 grudnia 2019 r., godz. 17.

Film w reż. Małgorzaty Imielskiej jest próbą rekonstrukcji historii Barchańskiego, który w lutym 1982 r. wraz z kolegami podpalił pomnik Feliksa Dzierżyńskiego. Niespełna miesiąc później został aresztowany. Zmuszany do złożenia fałszywych zeznań torturami, ugiął się, ale tylko na chwilę. Mimo gróźb, odwołał zeznania w sądzie, w czasie publicznej rozprawy kolegi, Marka Marciniaka. Kilka tygodni później Barchański zginął w niewyjaśnionych okolicznościach.

W filmie historię Emila opowiada jego matka, która straciła nadzieję, że pozna prawdę o śmierci syna. Przy każdej próbie wznowienia sprawy myślała, że uda się coś wyjaśnić i za każdym razem musiała godzić się z przegraną. Prokurator, który podjął się rozwikłania zagadki w 2007 r., także nie był w stanie dotrzeć do dokumentów zdradzających, kto był sprawcą zabójstwa.

Projekcja filmu będzie kolejnym spotkaniem w cyklu „Seans historyczny”, w którym prezentujemy filmy fabularne, dokumentalne oraz reportaże z towarzyszącym komentarzem historyka.

do góry