Nawigacja

Aktualności

Dwie nowe wystawy na kieleckim „Przystanku Historia”

Delegatura IPN w Kielcach zaprasza do Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Historia” (ul. Warszawska 5), gdzie prezentowane są dwie nowe wystawy.

  • „Polski gen wolności. 150 lat walk o niepodległość”

To wystawa, która przedstawia najważniejsze momenty walk o wolność i polską państwowość, począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na I wojnie światowej kończąc. Uzupełnienie wystawy stanowią plansze prezentujące biogramy najbardziej emblematycznych postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Prezentujemy nie tylko osoby powszechnie znane, jak Tadeusz Kościuszko, Adam Mickiewicz, Romuald Traugutt czy Józef Piłsudski, ale też bohaterów mniej oczywistych, jak ksiądz Brzóska, czy Karol Sienkiewicz. Dopełnienie narracji stanowi oś czasu, która swoim kształtem nawiązuje do łańcucha DNA i zawiera najważniejsze daty tej wielowątkowej, wielopokoleniowej historii.

  • „Otwórzmy drzwi do wolności. Janusz Kurtyka 1960-2010”

Ekspozycja poświęcona jest prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem w 2010 r. Został przedstawiony na tle najnowszej historii Polski, jako istotny uczestnik debaty publicznej, skoncentrowanej na procesie wychodzenia z komunizmu. Janusz Kurtyka był historykiem, badaczem wieków średnich i dziejów najnowszych Polski, w latach 2000-2005 pełnił funkcję dyrektora Oddziału IPN w Krakowie, a później prezesa IPN.​

Obie wystawy będą prezentowane do 20 grudnia, w godzinach pracy „Przystanku Historia”.

do góry