Nawigacja

Aktualności

II edycja gry terenowej „Szlakami Wielkiej Wojny na Jurze – 1914”

4 listopada 2019 r. odbyła się druga edycja gry terenowej „Szlakami Wielkiej Wojny na Jurze – 1914”, w której wzięło udział 60 uczniów szkół z Bydlina, Olkusza i Ryczówka.

Uczestnicy gry terenowej mieli do pokonania 18 km marszem z Jangrota do Bydlina, odwiedzając trzy cmentarze wojenne, na których pochowani są żołnierze armii Austo-Węgierskiej i Carskiej walczący na tym terenie w listopadzie 1914 roku.

Uczniowie odwiedzili trzy nekropolie Jangrot - Cieplice, Kaliś oraz Bydlin, na których były prowadzone prelekcje o Bitwie Jurajskiej, prowadzone przez Michała Masłowskiego – naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie. Na każdym z cmentarzy uczestnicy zapalili znicze oraz uczcili pamięć poległych żołnierzy.

Młodzież miała również okazję spotkać się z rekonstruktorami odtwarzającymi jednostki Landwery, Armii Austro-Węgierskiej oraz Armii Carskiej, którzy prowadzili zadania specjalnie przygotowane w oparciu o historię walk na Jurze w 1914 roku jak i o historię odzyskania niepodległości.

Rekonstruktorzy biorący udział w rajdzie, odwiedzili też dzieci w Szkole Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Bydlinie, gdzie poprowadzili lekcję historii o I wojnie światowej, pod kierunkiem Krzysztofa Pięciaka.

Finał gry terenowej odbył się na cmentarzu w Bydlinie – tam znajduje się kwatera żołnierzy Legionów, poległych w Bitwie pod Krzywopłotami, w tym Stanisława Paderewskiego, przyrodniego brata Ignacego Jana Paderewskiego.

do góry