Nawigacja

Aktualności

Wykład „Od kampanii wrześniowej do Landkommissariat Limanowa. Początki okupacji na Ziemi Limanowskiej” – 8 listopada 2019

Dr Dawid Golik, kierujący Biurem Poszukiwań i Identyfikacji krakowskiego IPN, wygłosi w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej wykład, zatytułowany „Od kampanii wrześniowej do Landkommissariat Limanowa. Początki okupacji na Ziemi Limanowskiej” – Dwór Marsów, ul. Józefa Marka 13 w Limanowej, 8 listopada 2019 r., godz. 17.

Rok 1939 zapisał się w pamięci Polaków zarówno jako czas przygotowywania się społeczeństwa do wojny, jak też okres krótkiej, ale intensywnej kampanii zbrojnej. Niósł też ze sobą początek okupacji ziem polskich, zmiany w organizacji życia codziennego dawnych mieszkańców II RP, brutalne represje wobec Polaków oraz Żydów.

Nie inaczej było w Limanowej i okolicach, gdzie niedługo po zakończeniu walk zainstalowana została w ramach Generalnego Gubernatorstwa niemiecka administracja i powstał zamiejscowy wydział starostwa powiatowego w Nowym Sączu – komisariat ziemski w Limanowej.

do góry