Nawigacja

Aktualności

W Krakowie wręczyliśmy dyplomy nauczycielom biorącym udział w szkoleniach IPN i MEN

17 października 2019 r., spotkaniem w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie, zakończył się dwuletni ogólnopolski cykl szkoleń, organizowanych przez IPN we współpracy z MEN dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych, który nosił tytuł „Zmagania o niepodległość Polski do listopada 1918 r. oraz budowa struktur państwa i wojny o granice Rzeczypospolitej”.

Koordynator projektu z krakowskiego IPN Dariusz Gorajczyk podsumował przedsięwzięcie, dziękując przybyłym nauczycielom. Zaprosił ich również na kolejny cykl szkoleń pt. „O korzeniach totalitaryzmu”, do którego wprowadzenie przedstawił dr Maciej Zakrzewski z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie.

Nauczyciele, którzy brali udział w szkoleniach odebrali dyplomy i materiały edukacyjne z rąk dr. Musiała i naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Michała Masłowskiego. Każdy cykl szkoleń składał się z czterech spotkań tematycznych, realizowanych w układzie: wykład, warsztaty oraz element multimedialny. Pierwsza część szkoleń (2017/2018) dotyczyła walki o niepodległość w okresie od konfederacji barskiej z 1768 r. po odzyskanie niepodległości w 1918 r. (uczestnicy otrzymali stosowne certyfikaty w zeszłym roku). Celem drugiej części szkoleń (2018/2019), pod wspólnym tytułem „Z dziejów odbudowy Rzeczypospolitej w latach 1918-1921”, było przedstawienie historii walk o granice państwa oraz kształtowania się struktur odrodzonej Rzeczypospolitej.

Od grudnia 2018 r. do marca 2019 r. szkolenia odbywały się Krakowie, Oświęcimiu i Tarnowie według następującego harmonogramu:

  • Kształtowanie się granic państwa – konflikt z Ukraińcami,
  • Kształtowanie się granic państwa – wojna z bolszewikami i Traktat Ryski,
  • Kształtowanie się granic państwa – granica zachodnia, północna i problem Śląska Cieszyńskiego,
  • Problematyka wewnętrzna – od Sejmu Ustawodawczego do konstytucji marcowej.
do góry