Nawigacja

Aktualności

Promocja książki „Robotnicy przemysłowi w województwie kieleckim w latach 1945-1949”

17 października 2019 r. w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach odbyła się promocja książki dr Michała Zawiszy z kieleckiej delegatury Instytutu. W spotkaniu wzięli udział historycy: dr hab. prof. UJK Grzegorz Miernik i dr hab. prof. IH PAN Hubert Wilk.

– Książka poświęcona robotnikom z zakładów przemysłowych Kielecczyzny w latach 1945-1949 to poważna publikacja naukowa, która w interesujący sposób ukazuje, co czuli i myśleli robotnicy w okresie budowy państwa komunistycznego – mówił podczas spotkania prof. Miernik.

Jednym z poruszanych w książce wątków są strajki, które przez lata Polski „ludowej” były przemilczane i marginalizowane. – W pierwszym okresie 1945 roku ich nie obserwujemy. Pojawiają się dopiero w czerwcu 1945 roku. Ma to związek z powstaniem Polskiego Stronnictwa Ludowego, powrotem Stanisława Mikołajczyka do kraju oraz aktywnością podziemia niepodległościowego. W połowie 1946 roku strajkowano już powszechnie; ponad dwa razy częściej niż w poprzednim roku. Po sfałszowanych wyborach do Sejmu Ustawodawczego na początku 1947 roku fala strajków znacznie opada. Przyjęły one inny charakter – wyjaśniał autor publikacji, dr Zawisza.

W książce nakreślona została też niełatwa powojenna rzeczywistość, jaka panowała na terenie woj. kieleckiego. – Od początku tak zwanego wyzwolenia mamy do czynienia z terrorem ze strony służb sowieckich, jak i polskiego aparatu bezpieczeństwa. Jednocześnie dochodziło do wielu wypadków ze względu na wojenne pozostałości, na przykład w postaci niewybuchów. Z jednej strony dostrzegamy zagrożenia, z drugiej jednak był to czas niebywałego optymizmu, który wynikał z zakończenia blisko pięcioletniego okresu okupacji niemieckiej – dodał dr Zawisza.

do góry