Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie pomnika ks. Władysława Gurgacza w Łabowej

11 października 2019 r. w Łabowej koło Nowego Sącza odsłonięto pomnik ks. Władysława Gurgacza, kapelana oddziału „Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców, ofiary komunistycznego reżimu.

W wydarzeniu uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele rządu, samorządu, służb mundurowych, delegacje organizacji społecznych i kombatanckich, harcerze i poczty sztandarowe szkół. Dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał odczytał list skierowany do uczestników uroczystości przez prezesa Instytutu dr. Jarosława Szarka.

Pomnik powstał z inicjatywy wójta gminy Łabowa Marty Słaby przy współpracy Jerzego Basiagi, prezesa Fundacja „Osądź mnie Boże…” im. ks. Władysława Gurgacza SJ. Pomysł jego wzniesienia narodził się podczas corocznych spotkań na Hali Łabowskiej i mszy w intencji ks. Gurgacza oraz poległych żołnierzy PPAN. Posąg, którego autorem jest Grzegorz Tomkowicz, absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, umieszczono przed budynkiem Urzędu Gminy w Łabowej.

Ks. Władysław Gurgacz (1914-1949) był kapelanem oddziału partyzanckiego PPAN, działającej na Sądecczyźnie w latach 1947-1949. Partyzanci mieli kryjówki w Beskidzie Sądeckim, a jeden z obozów leśnych znajdował się w okolicach Hali Łabowskiej. Ks. Gurgacza aresztowano w Krakowie, w 1948 r. W pokazowym procesie został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 14 września 1949 r. w więzieniu Montelupich w Krakowie.

do góry