Nawigacja

Aktualności

75. rocznica buntu Sonderkommando w Auschwitz-Birkenau

7 października 2019 roku zastępca dyrektora krakowskiego IPN Cecylia Radoń wzięła udział w obchodach 75. rocznicy buntu więźniów Sonderkommando w Auschwitz II-Birkenau - niemieckim obozie zagłady.

Wydarzenia sprzed 75 lat zapoczątkowali więźniowie z Sonderkommanda złożonego głównie z Żydów, których Niemcy zmuszali do prac przy usuwaniu ciał osób zamordowanych w komorach gazowych. Było to jedyne wystąpienie zbrojne więźniów w KL Auschwitz.. Po uroczystościach dyrektor Radoń złożyła wieniec przy tablicy na zbiorowej mogile ok. 700 więźniów niemieckiego obozu zagłady Auschwitz zamordowanych w ostatnich dniach istnienia obozu.

7 października 1944 r. przeznaczeni na Śmierć Żydzi wzniecili bunt w KL Auschwitz II-Birkenau. Zniszczyli jedno krematorium, zabili trzech esesmanów i kilkunastu ranili. Niektórym więźniom udało się przeciąć ogrodzenie i wydostać z obozu, ale zostali zamordowani podczas pościgu. Ogółem w walce zginęło 250 więźniów, wśród nich przywódcy i organizatorzy buntu, m.in. Zalmen Gradowski i Josef Deresifski. Ofiar było jednak więcej, bowiem esesmani w odwecie rozstrzelali dwustu więźniów z Sonderkommando. Stracono również w publicznej egzekucji Żydówki, które pracując w zakładach zbrojeniowych, wykradły materiał wybuchowy i dostarczyły go członkom Sonderkommando.

do góry