Nawigacja

Aktualności

„Siła miłości”. Promocja albumu z twórczością więźniarek KL Ravensbrück

7 października 2019 r. na „Przystanku Historia” IPN w Krakowie odbyła się promocja albumu z twórczością więźniarek KL Ravensbrück. Wydarzeniu patronowała dr Wanda Półtawska, Kustosz Pamięci Narodowej.

Sesję promującą album zainaugurował dyrektor krakowskiego oddziału IPN dr hab. Filip Musiał. Wśród panelistów pierwszej części spotkania znaleźli się: Barbara Oratowska z Oddziału Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie, Maria Lorens ze Stowarzyszenia Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück z Rudy Śląskiej, Arkadiusz Szlachetko ze Stowarzyszenia Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück oraz Nils Weigh z Memorial Ravensbrück (Miejsca Pamięci i Przestrogi w Ravensbrück). W drugiej części sesji Andrzej Róg zaprezentował wybrane utwory z albumu „Siła Miłości”. Jednocześnie wiersze recytowały Ewa Romaniak i Kamila Klimczak.

Sesję zwieńczyło wystąpienie dr Wandy Półtawskiej, która w swej wypowiedzi nawiązała do współczesnych problemów cywilizacji zachodniej, akcentując boże pochodzenie człowieka, rolę kobiety i mężczyzny w planach stworzenia oraz wolność wyboru osoby w opowiedzeniu się po stronie dobra lub zła - tak, jak to było w przeszłości, w latach II wojny światowej.

Sekretarzami sesji były: prof. Elżbieta Kuta ze Stowarzyszenia Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück i Roksana Szczypta-Szczęch z krakowskiego IPN.

Mecenasami wydarzenia są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Pamięci Narodowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwo Małopolskie oraz Miasto Kraków.

do góry