Nawigacja

Aktualności

Pogrzeb Tomasza Baranka, opozycjonisty związanego z KPN

24 września 2019 r. na cmentarzu Rakowickim pożegnano Tomasza Baranka, zmarłego w nocy z 16 na 17 września. W czasach PRL należał do Solidarności i Konfederacji Polski Niepodległej, był kawalerem Krzyża Wolności i Solidarności.  Zmarłemu towarzyszyli w ostatniej drodze zastępca dyrektora krakowskiego oddziału IPN Cecylia Radoń oraz Tadeusz Żaba-Bujwid z Oddziałowego Archiwum.

Od 1980 r. śp. Tomasz Baranek należał w „Solidarności”. W latach 1980-1989 poświęcił się niezależnej działalności wydawniczej. Był m.in. kolporterem „Robotnika” i „Opinii Krakowskiej”, drukarzem, redaktorem technicznym i organizatorem tajnego druku wydawnictw bezdebitowych.

Represjonowany przez SB. W 1982 r. został powołany do kompanii karnej LWP (zastępcza forma internowania). Rok później aresztowany.

Był współzałożycielem i członkiem zarządu Związku Konfederatów Polski Niepodległej 1979-1989, należał także do Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość oraz Towarzystwa im. J. Piłsudskiego.

Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

do góry