Nawigacja

Aktualności

Projekcja filmu „…Gdziekolwiek jesteś panie prezydencie…” – Kielce, 18 września 2019

Historia Stefana Starzyńskiego, prezydenta stolicy, komisarza cywilnego przy Dowództwie Obrony Warszawy we wrześniu 1939 r. będzie tematem kolejnego spotkania w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach – ul. Warszawska 5, 18 września 2019 r., godz. 17.

„…Gdziekolwiek jesteś panie prezydencie…” w reż. Andrzeja Trzosa-Rostawieckiego ukazuje Warszawę i nieustraszonego Stefana Starzyńskiego w dramatycznych dniach wrześniowej obrony. W 1934 roku Starzyński został komisarycznym prezydentem stolicy. Piastował urząd, gdy wybuchła wojna. Kiedy 1 września Niemcy rozpoczęli naloty na Warszawę, Starzyński kierował organizacją życia w mieście. W swoich przemówieniach radiowych podtrzymywał na duchu mieszkańców stolicy. Kolejni przedstawiciele placówek dyplomatycznych opuszczali Polskę, na miejscu pozostał jednak amerykański dziennikarz, zafascynowany postawą prezydenta.

Gdy Niemcy wkraczali do Warszawy, prezydent był przeciwny decyzji o kapitulacji. Nie zgadzał się na wyjazd. Pełnił swój urząd do chwili aresztowania przez gestapo.

Film łączy elementy dokumentu i obrazu fabularnego. W losach postaci odbijają się losy ludzi, którzy żyli, walczyli i umierali w Warszawie we wrześniu 1939 r. Projekcja będzie kolejnym spotkaniem w stałym cyklu „Seans historyczny”, w którym prezentujemy filmy fabularne, dokumentalne oraz reportaże z towarzyszącym im komentarzem historyka. Uczestnicy spotkania otrzymają broszury poświęcone Stefanowi Starzyńskiemu.

do góry