Nawigacja

Aktualności

Zapal Znicz Pamięci. Akcja Delegatury IPN w Kielcach

Delegatura IPN w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach oraz Stowarzyszanie Ochrony Dziedzictwa Kulturowego w Kielcach zwracają się do szkół oraz instytucji samorządowych, stowarzyszeń, jak również osób prywatnych i pasjonatów historii, z apelem o wzięcie udziału w tegorocznej edycji projektu edukacyjnego Zapal Znicz Pamięci, którego nadrzędnym celem jest opieka nad miejscami pamięci narodowej.

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej chcemy w wyjątkowy sposób upamiętnić tych, którzy stanęli do nierównej walki z okupantem niemieckim 1 września 1939 r., a także nie ugięli się przed sowiecką agresją. Rok 2019 skłania do refleksji nad wydarzeniami naznaczonymi krwią, cierpieniem, ale także odwagą Polaków. Mając na względzie pamięć o bohaterach września 1939 r. namawiamy do podjęcia działania, wyszukanie miejsc pamięci narodowej, w tym również mogił prywatnych, związanych z walkami wojny obronnej 1939 r. W ten sposób złożymy hołd tym, którzy podjęli heroiczną walkę z agresorami.

Zachęcamy do wyszukiwania miejsc pamięci narodowej z okresu kampanii wrześniowej, otoczenia ich opieką oraz zapalenia znicza. Żywimy nadzieję, że akcja ta uchroni od zapomnienia miejsca i ludzi, którzy walczyli z okupantami w 1939 r. Dla uczniów stanowić to będzie lekcję o polskich bohaterach okresu II wojny światowej, jak również szacunku dla postaw patriotycznych i obywatelskich.

Zapraszamy wszystkich do udziału w projekcie i przesyłania zdjęć miejsc pamięci wraz z ich opisem pod adres mailowy: sekretariat.kielce@ipn.gov.pl. Umieścimy je na naszej stronie internetowej: www.zapalzniczpamieci.pl

do góry