Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Będzie wielka albo nie będzie jej wcale” w Kielcach

4 września 2019 r. na skwerze Żeromskiego w Kielcach odbyło się uroczyste otwarcie plenerowej wystawy IPN „Będzie wielka albo nie będzie jej wcale. Walka o granice Polski w latach 1918-1921”, którą można oglądać do końca września.

Ekspozycje otworzyli dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki, dr Michał Zawisza i Edyta Krężołek z Delegatury IPN w Kielcach. W wydarzeniu uczestniczył także senator Krzysztof Słoń oraz młodzież kieleckich szkół.

Wystawa przedstawia wysiłek Polaków w walce o ustalenie granic odrodzonej RP, zarówno żołnierzy, ochotników, jak i dyplomatów. „Polska będzie wielka albo nie będzie jej wcale” – te słowa marszałka Piłsudskiego pokazują, czym tak naprawdę była walka o granice w latach 1918-1921. Po odzyskaniu niepodległości nadszedł czas trudnych decyzji i próby dla narodu polskiego. Walka toczyła się nie tylko o kształt konkretnej granicy czy przynależność danego regionu, ale przede wszystkim o ducha polskiej państwowości.

Wystawa porusza między innymi zagadnienia dotyczące obrony Lwowa, powstań wielkopolskiego, śląskich i mało znanego sejneńskiego. Dużo miejsca poświęcono najważniejszej, decydującej o losie RP, wojnie z bolszewikami. Forma artystyczna wystawy nawiązuje do najnowszej produkcji wideo IPN pt. „Czas próby”.

do góry