Nawigacja

Aktualności

Krakowski IPN pomógł przygotować wystawę o historii ZHR, którą prezentowano na zlocie w Rybakach koło Olsztyna

  • Sierpień 2019. Jubileuszowy Zlot 30-lecia ZHR w Rybakach koło Olsztyna
    Sierpień 2019. Jubileuszowy Zlot 30-lecia ZHR w Rybakach koło Olsztyna

W czasie Jubileuszowego Zlotu 30-lecia Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, który odbywał się w dniach 3-11 sierpnia 2019 r. w Rybakach koło Olsztyna, eksponowana była wystawa „W służbie Niepodległej 1989-2019. 30 z 110 lat ruchu harcerskiego”. Została ona przygotowana przez ZHR przy współpracy Oddziału IPN w Krakowie.

Tytuł wystawy nawiązuje do słów przyrzeczenia harcerskiego, a główną ideą twórców – hm. Wojciecha Hausnera i hm. Marcina Kapusty – było sięgniecie do korzeni ZHR. Jednym z pierwszych zwiedzających wystawę był senator, hm prof. Kazimierz Wiatr. W późniejszym okresie ekspozycja zostanie pokazana w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie przy ul. Dunajewskiego 8.

Zlot ZHR w Rybakach rozpoczął się 3 sierpnia apelem z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. W spotkaniu uczestniczyło około 5400 harcerek, harcerzy instruktorów i instruktorek. Pierwszy dzień zakończyło ognisko nad brzegiem Jeziora Łańskiego. W kolejnym dniu odbyła się konferencja instruktorska „Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy”. Pierwszy panel poświęcony był refleksji nad przeszłością harcerstwa i okolicznościami, w jakich powstawał ZHR. Drugi dotyczył wychowaniu młodzieży metodą harcerską.

 

do góry