Nawigacja

Aktualności

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej – Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie (woj. świętokrzyskie), 12 lipca 2019

Uczczono pamięć mieszkańców ponad 800 wsi, spacyfikowanych podczas II wojny światowej przez Niemców. 13 lipca o godz. 13 rozpocznie się leśna droga krzyżowa w intencji zamordowanych.

Obchody ustanowionego w 2017 r. przez Sejm Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej rozpoczęły się mszą świętą. Następnie parlamentarzyści, władze regionu i mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalili znicze na mogile zamordowanych. Jak co roku w uroczystościach wzięli udział świadkowie pacyfikacji oraz rodziny zabitych.

W Michniowie można także oglądać wystawę „Zabić, zrujnować, zniszczyć. Straty wojenne Kielecczyzny w II wojnie światowej 1939-1945”.

Michniów w gminie Suchedniów jest z trzech stron otoczony lasami. W trakcie II wojny światowej tutejsi mieszkańcy wspierali partyzantów. Udzielali im kwater, dostarczali przewodników, brali udział w akcjach wywiadowczych. Michniów był naturalnym zapleczem dla wielu działań dywersyjnych – mówił dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki z Delegatury IPN w Kielcach.

Za wspieranie partyzantów z oddziału „Ponurego” Michniów zapłacił straszliwą cenę. 12 lipca 1943 r. Niemcy z zaskoczenia otoczyli wieś i rozpoczęli pacyfikację. Mordowali mężczyzn, kobiety i dzieci. Życie straciło co najmniej 204 mieszańców wsi. Najmłodszy, Stefan Dąbrowa, miał zaledwie dziewięć dni.

Uroczystości zorganizowały Muzeum Wsi Kieleckiej i Delegatura IPN w Kielcach.

Fot. Jarosław Kubalski/Radio Kielce

Rozmowa Radia Kielce z dr. Tomaszem Domańskim z Delegatury IPN w Kielcach na temat niemieckich akcji represyjnych na wsiach w 1943 r.

Portal edukacyjny martyrologiawsipolskich.pl

do góry