Nawigacja

Aktualności

Promocja książki o relacjach polsko-żydowskich na Kielecczyźnie – Chmielnik (woj. świętokrzyskie), 15 czerwca 2019

Podczas Festiwalu Dni Kultur w Chmielniku (15 czerwca 2019 r.) odbędzie się promocja książki „Nasi sąsiedzi – Żydzi. Z dziejów relacji polsko-żydowskich na Kielecczyźnie w XX wieku”, pod red. Agnieszki Dziarmagi, Doroty Koczwańskiej-Kality i Edyty Majcher-Ociesy (Kielce 2018).

Publikacja poświęcona jest aktywności gospodarczej ludności żydowskiej, kulturze i przejawom religijności wśród społeczności wyznania mojżeszowego, szkolnictwu, wizerunkowi Chmielnika jako przykładowego sztetla, eksterminacji Żydów podczas II wojny światowej oraz kwestii Polaków ratujących Żydów. Spotkaniu, które rozpocznie się o godz. 14 towarzyszyć będzie dyskusja z udziałem autorów publikacji, w której weźmie udział dr Tomasz Domański z Delegatury IPN w Kielcach. Książka wydana przez IPN jest efektem kilkuletniego projektu edukacyjnego.

O godz. 15.30 nastąpi rozstrzygnięcie VII edycji konkursu „Nasi Sąsiedzi Żydzi”, któremu patronuje Delegatura IPN w Kielcach. Wydarzenie odbędzie się w dawnej synagodze w Chmielniku (ul. Wspólna 14), gdzie obecnie mieści się Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”.

do góry