Nawigacja

Aktualności

Pogrzeb Janusza Januszewskiego, byłego opozycjonisty z Oświęcimia

3 czerwca 2019 r. zmarł śp. Janusz Januszewski, działacz opozycji antykomunistycznej w Oświęcimiu. Pogrzeb odbył się 7 czerwca na cmentarzu w Bobrku. Oddział IPN w Krakowie reprezentowała Marta Gorajczyk.

Janusz Januszewski w sierpniu 1980 r. był przywódcą strajku i współzałożycielem „Solidarności” w PKS Oświęcim. Następnie działał w NSZZ „Solidarność” w Oświęcimiu i w prezydium Zarządu Regionu Podbeskidzie. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany. Zwolniono go w marcu 1982 r., ale z powodu inwigilacji i nękania został zmuszony do emigracji wraz z rodziną.

Po powrocie do kraju zaangażował się m.in. w działalność społeczną. Był przewodniczącym Stowarzyszenia Opozycji Niepodległościowej i Represjonowanych 1956-1989. Wchodził także w skład Małopolskiej Rady Konsultacyjnej ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych, działającej przy wojewodzie.

Janusz Januszewski był odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.

  • Janusz Januszewski
    Janusz Januszewski
  • Pogrzeb Janusza Januszewskiego
    Pogrzeb Janusza Januszewskiego
do góry