Nawigacja

Aktualności

Wykład o instytucjach polskich na Węgrzech w czasie II wojny światowej – Kraków, 8 maja 2019

Oddział IPN w Krakowie i Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” zapraszają na wykład pt. „Jawne i tajne instytucje polskie na Węgrzech w czasie II wojny światowej”, który wygłosi dr Wojciech Frazik – „Przystanek Historia” IPN, ul. Dunajewskiego 8, 8 maja 2019 r. godz. 18.

Polska i Węgry w czasie II wojny światowej znajdowały się formalnie w przeciwstawnych koalicjach. Trudno byłoby jednak znaleźć państwo, które bardziej niż Węgry prowadziłoby sprzyjającą Polsce politykę. Nad Dunajem znalazło schronienie kilkadziesiąt tysięcy polskich uchodźców i wojskowych, z których większość, za cichą zgodą władz węgierskich, przedostała się do odtwarzanej armii polskiej.

Tych, którzy pozostali, Bratankowie otoczyli opieką, a Węgry stały się najważniejszym ośrodkiem polskiej konspiracji poza krajem, głównym punktem cywilnej i wojskowej łączności między Polskim Państwem Podziemnym i władzami RP na uchodźstwie. Liczne jawne instytucje organizowały dla Polaków na Węgrzech życie społeczne, kulturalne i religijne, opiekę zdrowotną oraz oświatę.

do góry