Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Zbrodnia Katyńska” – Kielce, 8-24 kwietnia 2019

Od 8 kwietnia 2019 r. na Rynku w Kielcach prezentowana jest plenerowa wystawa IPN, ukazująca najważniejsze aspekty związane z ludobójstwem dokonanym na polskich oficerach przez Sowietów wiosną 1940 roku.

Wiosną 1940 r. na polecenie najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich zamordowano około 22 tysięcy polskich obywateli. Symbolem tej zbrodni stała się miejscowość Katyń koło Smoleńska, gdzie odnaleziono pierwsze groby zamordowanych. Ofiarą zbrodni padli chronieni prawem międzynarodowym jeńcy wojenni, wzięci do niewoli po agresji sowieckiej na Polskę.

Na wystawie, oprócz chronologii wydarzeń, wyszczególnione zostały miejsca w których Sowieci mordowali Polaków oraz liczba ofiar wraz z danymi dotyczącymi Kielecczyzny. Przedstawiono także zapiski ze znalezionego w dołach śmierci notatnika mjr. Adama Solskiego, listy pisane przez osadzonych w obozach i ich rodziny oraz fragment z zeznań Dymitra Tokariewa, szefa Zarządu NKWD w Kalininie. Zaprezentowane zostały również biogramy ofiar zbrodni katyńskiej, wśród których znalazły się osoby związane z Kielecczyzną. Wystawę zamyka plansza poświęcona kłamstwu katyńskiemu.

Wystawa będzie prezentowana do 24 kwietnia 2019 r. na Rynku w Kielcach.

do góry