Nawigacja

Aktualności

Uczniowie LO im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach zwyciężyli w Regionalnym Turnieju Debat Historycznych IPN

W Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach odbył się 1 kwietnia 2019 r. Turniej Debat Historycznych IPN. Rywalizowało pięć drużyn z trzech szkół: Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach, IV Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach oraz III Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Kielcach.

Zwycięska drużyna w składzie: Jan Młynarczyk, Radosław Rybakowski, Tymoteusz Mętrak i Jakub Dudek, będzie reprezentować województwo świętokrzyskie w finale, który odbędzie się 29 i 30 maja 2019 r. w gmachu Sejmu. Drugie miejsce zajęła ekipa z IV LO w Kielcach.

Uczestnicy debat dyskutowali nad następującymi tezami:

  • Wybory do Sejmu Ustawodawczego przeprowadzone w styczniu 1919 r. powinny zostać zorganizowane po ustaleniu granic państwa.
  • Z perspektywy Polaków Stalin był większym zbrodniarzem niż Hitler.
  • Działalność podziemia niepodległościowego była najważniejszą formą oporu wobec władzy komunistów w Polsce, w pierwszych latach po II wojnie światowej.
  • Wybory parlamentarne z 4 czerwca 1989 r. miały kluczowe znaczenie dla upadku reżimu komunistycznego w Polsce.

Ogólnopolskie Debaty Historyczne Instytutu Pamięci Narodowej to projekt wykorzystujący formę debaty oksfordzkiej w edukacji historycznej. Uczniowie poszerzają w ten sposób wiedzę historyczną na temat ważnych problemów związanych z historią Polski XX wieku. Uczestnicy debat oksfordzkich mają możliwość pogłębienia umiejętności patrzenia na zagadnienia z wielu stron, samodzielnego myślenia, budowania spójnej i logicznej argumentacji, występowania publicznie, słuchania i szanowania rozmówców, jak również brania odpowiedzialności za własne słowa.

do góry